EKONOMİ GÜNDEM

Çin-Arap Kalkınma Forumu: Trilyon dolarlık projeler imzalandı

Çin’in Şangay şehrinde salı günü ikincisi gerçekleştirilen Çin-Arap Reform ve Kalkınma Forumu’nda 17 Arap ülkesi, trilyon dolarlık İpek Yolu projesiyle ilgili Çin’le anlaşma imzaladı.

Çin, Mısır, Lübnan, Amman ve Cibuti gibi ülkelerden yüzden fazla iş adamı, politikacı ve akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen “İpek Yolunu İnşa Et, Gelişme ve Refahı Paylaş” adlı toplantı, projenin güçlendirilmesine adandı.

Çin ile işbirliğine büyük ilgi gösteren Arap ülkelerinden 12’si İpek Yolu projesine katılmanın yanı sıra Çin ile kapsamlı olanlar da dahil olmak üzere stratejik ortaklıklar kurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang dün düzenlediği basın toplantısında, “Arap temsilciler, İpek Yolu Projesinde Çin ile işbirliğinin Arap ülkelerine reformlarını ilerletmek ve büyümeyi hızlandırmak için büyük fırsatlar getirdiğini söylediler” dedi.

Sözcü Kang’a göre, İpek Yolu projesindeki Çin-Arap işbirliği, pek çok Arap devlet liderinin, bu ay Pekin’de yapılacak olan ikinci Uluslararası İpek Yolu Forumuna katılması beklendiği için güçlü bir ivme daha kazanacak.

Arap Birliği Genel Sekreteri Khalil Thawadi, Çin’in, 2017’den itibaren 190 milyar dolarlık ciroyla, Arap dünyasının en büyük ikinci ticaret ortağı olduğunu söyleyerek, 21 Arap ülkesinin 2018’de yeni İpek Yolu projesi üzerinde bir mutabakat zaptı imzaladığını belirtti.

Bu hafta İsviçre, İpek Yolu Projesi’ne katılma niyeti gösterdi. İtalya resmi olarak girişime katılan ilk G7 ülkesi olduğu için Mart ayında Avrupalı müttefiklerinin eleştirisiyle karşı karşıya kaldı. Kısa bir süre sonra ise Lüksemburg projeye katılım konusunda bir mutabakat zaptı imzaladı. Yunanistan ve Portekiz de sırasıyla Ağustos ve Aralık aylarında mutabakat zaptı imzalandı.

/ajans/

Benzer Haberler

Türk-ABD ilişkileri gerildi, dolar yeniden yükseldi

nupel haber

CHP’den Ankara’da kutlama

nupel haber

Suriye’deki Kürtlere ABD ve Rusya yerine Türkiye’nin destek olmasını tercih ederdim

nupel haber

Türkiye, Ömer El Beşir döneminde Sudan’a ne kadar yatırım yaptı?

nupel haber

Avrupa sağı birleşiyor: AP’ye ‘süper grup’ geliyor

nupel haber

Dünyanın hayranlıkla izlediği Newroz’u Türk medyası görmezden geldi

nupel haber