GÜNDEM SAĞLIK

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan, tüm dünyada Otizm konusunda farkındalık yaratmak ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildi.

Her yıl, “Otizm Farkındalık Ayı” olan Nisan ayı boyunca Dünya genelinde otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğin artırılarak, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Otizm sıklığı giderek artmakta olan, karşılıklı sosyal iletişim ve etkileşimdeki yetersizlikler; tekrarlayıcı hareketler ile tanımlanan nörogelişimsel bir hastalıktır.
1970 yılında Otizm sıklığının nadir olduğu bilinmekte iken 2000’li yıllarda  %1’e yükselmiş,  son yıllarda yapılan çalışmalarda ise bu oran çok daha yukarılara çıkmıştır.

Amerika Hastalıkları Kontrol Merkezi (CDC), 2018 yılında yayınladığı raporunda 8 yaşındaki çocuklarla yaptıkları çalışmada Otizm Spektrum Bozukluğunun görülme sıklığını; 59 çocukta bir olarak açıklamışlardır.

İlk tanımlandığı yıllarda otistik bozukluk, Asperger bozukluğu, dezintegratif bozukluk, Rett bozukluğu ve yaygın gelişimsel bozukluk olarak ayrı ayrı sınıflandırılırken Amerikan Psikiyatri Birliğinin en son 2013’de yayınlandığı DSM V ‘de Otizm Spektrum Bozukluğu adı altında toplanmıştır. OSB tanısı çocuk ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanlarınca klinik değerlendirme ile davranışsal özelliklere dayalı konmaktadır..

Çocuk ergen ruh sağlığı ve hastalıkları Uzmanına yönlendirilen riskli olgular arasından Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Özel Öğrenme Güçlüğü, Epilepsi, Gelişimsel gecikme gibi otizm spektrum bozukluğu dışında diğer tanıları da alan çocuklar olmuştur.

Hastanelerdeki Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanları tarafından muayene edilen riskli çocukların OSB tanısı var ise TANILI olarak takip süreci başlatılmakta ve ilgili hastanenin Sosyal Hizmet Birimi tarafından sağlık kurulu randevusu planlanmakta ve Sağlık Kurulu Raporu çıkartılmaktadır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Otizm Spektrum Bozukluğunun farkında olmak ve konuya duyarlı olmak oldukça önemlidir. Özellikle aile hekimlerimiz tarafından taranan ve riskli olarak değerlendirilen çocukların çocuk ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanlarına muayene olmaları erken tanı açısından çok önemlidir. Otizmin tedavisi erken ve yoğun eğitimdir.

/ajanslar/

Benzer Haberler

Seçimleri izlemeye giden İngiliz gazeteci sınır dışı edildi

nupel haber

Trump: İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi

nupel haber

Rus gazetecilerden ‘İfade Özgürlüğü’ mektubu

nupel haber

Ethem Sarısülük’ün katiline ödül gibi ceza

nupel haber

Diyarbakır’da bir kadın öldürüldü

nupel haber

Hayatımız tehlikede…

nupel haber