GÜNDEM KADIN

80 yaşında tanıştığı YSK’ye karşı 3 gündür ‘Adalet Nöbeti’ tutuyor

Digor ilçesinin Dağpınar beldesinde seçmenler KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen HDP’li Abubekir Erkmen için oturma eylemi yapıyor. Belediye önünden ayrılmayanlar arasındaki 80 yaşındaki Nezahat Erkmen de var. Erkmen, ”Hakkımızı istiyoruz” diyor.

Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar beldesinin seçmenleri belediye eşbaşkanı olarak seçtikleri Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayı Abubekir Erkmen’e Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç olduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından mazbata verilmemesini protesto ediyor.

Belde halkı 3 gündür asker ablukası altında gece gündüz nöbet tutuyor. Eylemcilerden biri de 80 yaşındaki Nezahat Erkmen adındaki yaşlı bir Kürt kadını…

Biz kazandık elimizden aldılar

Bugüne kadar YSK’nin varlığından dahi haberi olmayan yaşlı kadın eylemin en ön saflarında yer alan Erkmen, üç gündür eylemin yapıldığı belediye binası önünden ayrılmıyor.

Erkmen Mezopotamya Ajansın’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Üç ay boyunca uyumadan, yemeden, içmeden bu seçimler için çalıştık. Ve seçimi 300 oy farkla kazandık. Bizim kazandığımız  belediyeyi elimizden aldılar. Ben de yaşlı bir kadın olarak burada nöbet tutuyorum ve sonuna kadar da burada nöbette kalacağım, gitmeyeceğim. Aç ve susuz bir şekilde eylemime devam edeceğim. Ben üç gündür buradayım. Sabah kahvaltı dahi yapmadım, öğlen yemek yemedim ve bu gecenin saatine kadar aç susuz bir şekilde nöbet tutuyorum” dedi.  “Allah bizim bunların elinden ne çektiğimizi biliyor” diyen Erkmen, konuşmasını şöyle sürdürdü… “

Bunlar Müslüman olamaz

‘Bize bu zulmü reva görenler Müslüman olamaz’ diyen Erkmen son olarak şunları söyledi:

”Biz hakkımızın verilmesini istiyoruz. Vermek istemiyorlarsa seçimi yenilesinler seçime gidelim. Biz 300 oy daha fazla alarak kazanmışız. Namusumuz, haysiyetimiz, şerefimiz için oy verdik ve oy veren biri olarak seçimin yenilenmesini istiyorum…”

/MA/

Benzer Haberler

‘Öcalan hala aynı çizgide…’

nupel haber

Reuters: Türkiye İdlib’e silah gönderdi

nupel haber

Güney Kore: Kürtaj yasağı 60 yıl sonra kaldırılıyor

nupel haber

HDP: Akkuyu nükleer santralindeki çatlağı sordu

nupel haber

Elazığ’da deprem

nupel haber

Steinmeier: YSK ikna edici bir gerekçe sunmadı

nupel haber