GÜNDEM KADIN

Açlık grevleri: 7 can gitti daha neyi bekliyoruz?

İlerleyen yaşına, yüksek tansiyon ve astım hastalığına rağmen açlık grevinde olan 71 yaşındaki Besra Salhan, “geciktik, biz de geciktik; 7 can gitti, hala neyi bekliyoruz?” dedi.

İmralı tecridine karşı dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye cezaevlerinde sürdürülen açlık grevine destek amacıyla Van’da başlatılan açlık grevi eylemine katılan 9 kişiden biri de 71 yaşındaki Besra Salhan.

Tansiyon, şeker ve astım hastası olan Salhan, eylemciler için düzenlenen salonda Leyla Güven’in posteri altında oturuyor. Yorgun bedenine inat da geleni ayakta karşılıyor. Kan çanağına dönmüş gözleriyle etrafındakilere bakıyor ve, “geciktik, biz de geciktik, 7 can gitti’ diyerek hayıflanıyor.

Açlık grevindeki oğlunu anlatıyor

Beyaz leçeğini düzelten Besra Salhan, soluksuz bir şekilde Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan oğlu Sinan’ı anlatıyor. 8 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan Sinan’ın 11 kardeşin en küçüğü olduğunu belirtiyor. Uzun uzun onun çocukluğundan söz ediyor. Oğlunun gözaltı ve tutukluluk sürecini sık sık yutkunarak anlatıyor.”Bunları yazma, duyarsa üzülür” diyerek, anlattıklarının bir kısmının yazılmamasını tembih ediyor. Oğlunun 3 yıl sonra tahliye olacağını bilgisini de derin bir “ax” çekerek paylaşıyor.

Daha neyi bekliyoruz?

Konuşmasına, sık sık gelen telefonlarla ara vermek zorunda kalıyor. Arayanlara kendi durumunu özetliyor ve eylemlerine dair bilgiler aktarıyor.  Çocuklarına açlık grevine gireceğini söylemediğini belirtiyor. Oğlunun, ‘PKK lideri Öcalan üzerindeki tecrit devam ettiği sürece biz de eylemimizi sürdüreceğiz’ söylediğini paylaşıyor ve iç çekerek, ‘geciktik, biz de geciktik; 7 can gitti,  hala neyi bekliyoruz?’ diye soruyor…

/MA/

Benzer Haberler

Paris Katliamı’nda MİT’in rolü soruşturulacak

nupel haber

Nurettin Demirtaş : İstanbul’da Kürt oyları çantada keklik değil!

nupel haber

Rusya: Türkiye koordinatları verdi, biz de vurduk

nupel haber

Rusya’da TNT fabrikasında patlama: 19 yaralı

nupel haber

Çöpten yiyecek almanın yasallaşması için hükümete çağrı

nupel haber

Suriye: Filistin mülteci kampına saldırı; 10 ölü

nupel haber