GÜNDEM MEDYA

Erdoğan için demokrasi sadece o kazanırsa demokrasi


Bu hafta Alman basınında Türkiye’de AKP’nin yerel seçim sonuçlarına itirazıyla ilgili değerlendirmelere ilişkin yorumlar öne çıkıyor.

Almanya FAZ gazatesi “Erdoğan seçmenin memnuniyetsizliğini anlamak istemiyor“ başlıklı bir haber yayınladı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung’da yer alan “Kaybetmeyi hazmedemeyen kişi” başlıklı yorumda, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP’nin mağlubiyetinin gerçek nedenini anlamak istemediği değerlendirmesinde bulunuldu.

Seçimi tekrarlatmak istiyor

FAZ şunları yazdı:

“Yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul’un kaybedilmesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canını acıtacağından herkes emin olabilir. Özellikle de ‘kendi’ AKP’sinin ekonomik metropol İstanbul’da, bundan 25 yıl önce yükselişinin başladığı yerde, (küçük bir farkla) kaybetmesi, Erdoğan’a öyle rahat vermiyor ki kendisi “yaygın usulsüzlük” ve “organize hileden” bahsediyor. Belli ki Erdoğan seçim kurulları üzerindeki baskıyı artırmak ve böylece en azından memleketi İstanbul’da seçimi tekrarlatmak istiyor.

Seçimi kazanan parti olan CHP’nin suçlamaları reddetmesi ve Erdoğan’ı demokrasiyi yok etmekle suçlaması, anlaşılır bir durum. 2016 darbe girişiminden bu yana yetkilerini kapsamlı bir biçimde genişleten Cumhurbaşkanı, AKP mağlubiyetinin nedeninin seçmenin -örneğin ekonomik vaziyet nedeniyle- memnuniyetsizliği olduğunu anlamak istemiyor. Hayır, ona göre neden yalnızca kriminal manipülasyonlar olabilir. Bu, güç kaybının her biçimini bir suç olarak algılayan otoriter liderin tipik düşünme biçimi aslında. Demokrasi ise, yalnızca o kazanırsa demokrasi.”

/DW/

Benzer Haberler

Kadife Devrimi’nden bu yana en büyük protesto gösterisi

nupel haber

AİHM Cizre,Silopi ve Sur’daki insan hakları ihlallerini incelemeyi reddetti

nupel haber

İsveç’ten IŞİD’liler için özel mahkeme girişimi

nupel haber

Anneler için en güzel hediye barıştır

nupel haber

Putin, önceliğimiz S-400’ler, Erdoğan yeni hedefler dedi

nupel haber

SDG: IŞİD militanları Kuzey Suriye’de yargılansın

nupel haber