EKONOMİ

Batman: Petrol sevkiyatında rekor

Batman-Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı’nda geçen yıl, 14 milyon 816 bin 411 varillik taşıma ve 14 milyon 566 bin 30 varillik yüklemeyle 16 yılın rekoru kırıldı.

BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğünün sorumluluk sahasında bulunan Batman-Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı’nda, geçen sene 16 yılın en yüksek ham petrol taşıması 14 milyon 816 bin 411 varille, en yüksek yüklemesi de 14 milyon 566 bin 30 varille gerçekleştirildi.

Son dönemlerde liman bölgelerindeki olumsuz hava koşulları ve hatların modernizasyon çalışmalarına rağmen detaylı planlamalar ve titizlikle yürütülen ekip çalışmalarıyla rekor sevkiyata imza atıldı.

Bu yılın ilk 3 ayında da taşınan ham petrol miktarı 4 milyon 314 bin 983 varile, rafinerilere iletilmek üzere deniz tankerlerine yüklenen ham petrol ise 4 milyon 143 bin 419 varile ulaştı.

Kürt illerinde çıkarılan petrolün taşınması ve deniz tankerlerine yüklenerek rafinerilere iletilmesi amacıyla kurulan Batman-Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı, 1967’den bu yana hizmet veriyor.

Batman, Siirt, Mardin, Diyarbakır ve Adıyaman’da çıkartılan ham petrol, BOTAŞ’ın Dörtyol ilçesindeki terminale bu 511 kilometre uzunluğundaki boru hattıyla sevk ediliyor.

Boru hattı, ham petrolü Dörtyol terminalindeki depolama tanklarına ulaştırarak, buradaki yükleme iskelesinden deniz tankerlerine yüklenmesi ve rafinerilere iletilmesi amacıyla 52 yıldır hizmet veriyor.

/ajans/

Benzer Haberler

Hazine yüzde 26 faizle 10 milyar lira borçlandı

nupel haber

Bitcoin ilk kez 10 bin doları aştı

nupel haber

İngiltere’de banknotlarda ünlü matematikçinin fotoğrafı olacak

nupel haber

Goodyear Almanya’da binlerce işçiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor

nupel haber

Kısa vadeli dış borç miktarı 119 milyar dolar oldu

nupel haber

İran yaptırımlarını ihlal eden İngiliz bankasına 1,1 milyar dolar ceza

nupel haber