ÇEVRE

Çevreciler Van’da çevre sorunlarını ve çözüm önerilerini tartıştı

Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) Temsilciler Meclisi toplantısını Van’da yaptı. Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği’nin (ÇEVDER) ev sahipliğinde dün Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (VANTSO) başlayan, çevre sorunlarını ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantı bugün de devam ediyor.

Dünya Enerji Birliği Başkanı ve TÜRÇEP Koordinatörü Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, TÜRÇEP Van Temsilcisi ve ÇEVDER Başkanı Ali Kalçık, Toros Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer  ve 17 ilden dernek yöneticilerinin katıldığı toplantıda çevre sorunları tartışılıyor. 

Çevrenin dengesi bozuluyor

Toplantının ikinci gününde açılışta bir konuşma yapan ÇEVDER Başkanı Kalçık, çevreyi korumanın önemine değinerek, geleceğe bırakılacak en önemli mirasın yaşanabilir bir dünya olduğuna vurgu yaptı. Tarihi bir kent olan Van’ın aynı ölçüde çevre sorunları yaşadığına dikkat çeken Kalçık, “Bunların başında toprak, su ve havanın kirlenmesi geliyor. Bununla birlikte çevrenin dengesi bozulmaktadır” dedi.

Çözümleri toplumsallaştıramıyoruz

Ardından konuşan Dünya Enerji Birliği Başkanı Prof. Dr. Uyar ise yapılan toplantıların önemine değindi ve şunları söyledi: “Bölgeleri dolaşarak orayla ilgili çevre sorunlarını tespit ediyoruz. Sivil toplumun katılımını önemsiyoruz. Hem kentimizde bir mücadele sürdürüyoruz, hem de diğer bölgelerdeki arkadaşlarla paylaşıyoruz ve gönüllü çalışıyoruz…”

Hem Türkiye hem de dünyada yaşam alanlarının korunması için mücadele ettiklerini söyleyen Uyar şöyle devam etti.

“Biz TÜRÇEP olarak bütün bileşenlerimizle, şu iyidir, bu kötüdür demiyoruz, bugüne kadar 15 yıldır oturup çözümleri tartıştık. Ürettiğimiz çözüme ‘hepimizin çözümü’ diyoruz. Onun için eksik yapanları araştırmak yerine, kim olduklarını tespit etmek yerine soruna çözüm üretiyoruz. Bu ürettiğimizin de karar süreçlerinde değerlendirilmesini istiyoruz. Biz sorunların çözümü bulup bu çözümleri toplumsallaştırıyoruz..”

Ekoloji haberleri yapan Gazeteci Pelin Cengiz ise ülkenin siyasal durumunun, ülkeyi demokratik ve ekolojik bir süreçten uzaklaşılmasına neden olduğuna dikkat çekti.  Toplantı, sunumlu, soru – cevap bölümüyle devam ediyor…

/MA/

Benzer Haberler

HDP: Akkuyu nükleer santralindeki çatlağı sordu

nupel haber

Hasankeyf’i yaşatma girişiminden AİHM’e tepki

nupel haber

Norveçli uzmanlar: Rus donanması casus balina kullanıyor olabilir

nupel haber

Hasankeyf aktivistlerinden AİHM’e tepki: Vicdanları yaraladı

nupel haber

Dünyaya dev bir asteroit çarpabilir

nupel haber

BM Genel Sekreteri Guterres: İklim felaketlerini önlemek için 12 yıl kaldı

nupel haber