MEDYA

Google, Avrupa’da yeni arama motorları sunuyor

Google Ürün Yönetimi Direktörü Paul Gennai, Google Blog’da yaptığı açıklamada, Avrupalı kullanıcılara Chrome’den başka tarayıcı ve Google’dan başka arama motoru sunmaya başladıklarını bildirdi.

Gennai, Google Play uygulamasında da kullanıcıların karşısında iki ekranın çıkacağını belirterek,  “Biri arama uygulamaları için ve diğeri tarayıcılar için. Kurulmuş olan dahil  toplam beş uygulama içeriyor.” ifadesini kullandı.

Google’nin mevcut ve yeni kullanıcılarına, kullanmak istedikleri arama moturu ve tarayıcıyı sorma kararı, şirketin geçen yıl Avrupa Komisyonu tarafından yaklaşık 5 milyar dolar cezaya çarptırılmasından sonra gelmesi de dikkati çekti.

ABD merkezli Google, Avrupa Birliği’nin anti-tröst kanunlarını çiğnememek için elinden geleni yapacağını açıklamıştı. Son kararla şirketin gelecekte ceza almaktan da kaçınmayı amaçladığı değerlendiriliyor.

2016’da Google aleyhine açılan davada, mobil dağıtımcıları Chrome, Google Search ve diğer uygulamaları zorunlu ya da özel uygulamalar olarak yüklemeye zorlamakla suçlanmıştı. Avrupa Komisyonu bu uygulamanın rakipleri piyasanın dışında bıraktığını, Google’nin monopol benzeri bir konuma geldiğini iddia etmişti.

/ajans/

Benzer Haberler

Birçok Kürt gazeteci Gazeteciler Günü’nü açlık grevinde karşılıyor

nupel haber

Muhalefete bir soru: HDP’li vekillere ne yapıldığında rahatsız olacaksınız?

nupel haber

Basın kartı krizinde tepkiler artıyor

nupel haber

HDP açlık grevindeki gazetecileri Meclis gündemine taşıdı

nupel haber

Artı Gerçek muhabiri Derya Okatan gözaltına alındı

nupel haber

CNN Türk’e Temelli soruşturması

nupel haber