ÇEVRE GÜNDEM

Hatay: Volkanik göl turizme kazandırılıyor

Hatay‘ın Hassa ilçesinde asırlar öncesinde volkanik patlama sonucu meydana gelen kayaların arasında oluşan Haydarlar Gölü, yapılacak su takviyesi ve çevre düzenlemeleriyle turizme kazandırılacak.

Hassa’ya 4 kilometre mesafedeki volkanik göl, el değmemiş doğası, Amanos Dağları manzarası ve kayalar arasındaki konumuyla görenleri kendisine adeta hayran bırakıyor.

İlkbaharda su papatyalarıyla çiçek bahçelerini andıran göl, yapılacak su takviyesi ve çevre düzenlemelerinin ardından turizme kazandırılmayı bekliyor.

Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal bir göl olan Haydarlar’ın birçok yabani kuş türüne ev sahipliği yaptığını belirtti.

Yaz aylarında gölde suyun eksildiğini aktaran Karataş, “Öncelikli hedefimiz, gölde su seviyesinin yıl boyunca düşmemesi. Bununla alakalı Tahtaköprü Barajı’nda set yükseltme çalışmaları sürüyor. Bu tamamlandığında, buradaki Hopurun Deresi’nden 12 ay su akacak. Bu dereden göle girdi-çıktı yapacağız. Yani su boşa gitmeyecek. ” ifadelerini kullandı.

/ajans/

Benzer Haberler

Elazığ’da tutuklu Mahsum Payam, tecride karşı yaşamına son verdi

nupel haber

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: Farklı bir dip dalgası geliyor

nupel haber

Oy verme işlemi bitti, gözler Yüksek Seçim Kurulu’na çevrildi

nupel haber

Irkçılık karşıtları göçmenlerle dayanışma için sokaklara çıkıyor

nupel haber

Temelli: Yalan söyledikçe batıyorsunuz

nupel haber

Kürdistan Bölgesel Yönetimi ‘e-devlet’e geçiyor

nupel haber