ÇEVRE

Iğdır’da Ermenistan’daki nükleer santral için çalıştay yapıldı

Türkiye-Ermenistan sınırının Ermenistan tarafındaki Metsamor Nükleer Santrali’nden kaynaklı yaşanabilecek olumsuzların ele alınması amacıyla “Saha Tatbikatına Yönelik Radyasyon Acil Durum Çalıştayı” düzenlendi.

Iğdır Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen çalıştay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Operasyon Grubu’ndaki kurum ve kuruluşlardaki görevlilere yönelik yapıldı.

Çalıştayda Iğdır il merkezine 16 kilometre uzaklıktaki Ermenistan-Türkiye sınırının Ermenistan kesiminde yer alan Metsamor Nükleer Santrali nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklarda yapılması gerekenler ele alındı.

Çalıştayda söz konusu “tehlikeye” karşı oluşturulacak planların ardından Haziran ayında Iğdır’da AFAD ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumunca Metsamor’daki olası bir kaza sırasında yapılması gerekenlere ilişkin tatbikat düzenlenecek.

Çalıştayla ilgili Ermeni Haber Ajansı şu yorumu yazdı:

“Türk yetkilileri, zaman zaman Ermeni Nükleer Santrali’nin güvenli olmamasına yönelik bilgi yayınlamaktadır, ancak bu bilgi ve açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.

Kaydedelim ki Metsamor nükleer santrali, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) kontrolü altındadır ve hiçbir uluslararası kuruluş bugüne kadar Metsamor Nükleer Santrali’nin bölge için tehdit oluşturduğuna dair bir görüş ortaya koymadı.”

/Basın/

Benzer Haberler

Kars: Aç kalan bozayı mahalleye indi

nupel haber

İtalya: Ölü balinanın karnından 25 kilo plastik atık çıktı

nupel haber

Mezopotamya Su Forumu Sonuç Bildirgesi yayınlandı

nupel haber

Satürn’ün küçük uydularına renklerini halkalarının verdiği keşfedildi

İran ve Rojhılatê Kürdistan’da sel tehlikesi devam ediyor

nupel haber

Zap taştı; yollar, bağ ve bahçeler su altında kaldı

nupel haber