ÇEVRE

Iğdır’da Ermenistan’daki nükleer santral için çalıştay yapıldı

Türkiye-Ermenistan sınırının Ermenistan tarafındaki Metsamor Nükleer Santrali’nden kaynaklı yaşanabilecek olumsuzların ele alınması amacıyla “Saha Tatbikatına Yönelik Radyasyon Acil Durum Çalıştayı” düzenlendi.

Iğdır Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen çalıştay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Operasyon Grubu’ndaki kurum ve kuruluşlardaki görevlilere yönelik yapıldı.

Çalıştayda Iğdır il merkezine 16 kilometre uzaklıktaki Ermenistan-Türkiye sınırının Ermenistan kesiminde yer alan Metsamor Nükleer Santrali nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklarda yapılması gerekenler ele alındı.

Çalıştayda söz konusu “tehlikeye” karşı oluşturulacak planların ardından Haziran ayında Iğdır’da AFAD ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumunca Metsamor’daki olası bir kaza sırasında yapılması gerekenlere ilişkin tatbikat düzenlenecek.

Çalıştayla ilgili Ermeni Haber Ajansı şu yorumu yazdı:

“Türk yetkilileri, zaman zaman Ermeni Nükleer Santrali’nin güvenli olmamasına yönelik bilgi yayınlamaktadır, ancak bu bilgi ve açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.

Kaydedelim ki Metsamor nükleer santrali, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) kontrolü altındadır ve hiçbir uluslararası kuruluş bugüne kadar Metsamor Nükleer Santrali’nin bölge için tehdit oluşturduğuna dair bir görüş ortaya koymadı.”

/Basın/

Benzer Haberler

Ankara’da köpek katliamı

nupel haber

Ağaçların ‘sosyal ağlarının’ haritası çıkartıldı

nupel haber

BM: 62 milyon kişi olumsuz hava koşullarından etkilendi

nupel haber

Buz üzerinde 700 kilometre sürüklendi

nupel haber

Dersim: “Ana Fatma Vali Tuncay Sonel” tabelası kaldırıldı

nupel haber

Dünyanın ilk yüzer nükleer santrali faaliyete geçiriyor

Nupel Editör