ÇEVRE GÜNDEM

İran ve Rojhılatê Kürdistan’da sel tehlikesi devam ediyor

İran ve Rojhılatê Kürdistan’ı etkisi altına alan ve yüzlerce evin sular altında kalmasına neden olan şiddetli yağış aralıklarla devam ediyor. Xuzistan ve Xorasan’da sel tehlikesi devam ediyor.


İran ve Rojhılatê Kürdistan’da Newroz’dan bu yana aşırı yağışlar nedeniyle sel felaketleri yaşandı. Binlerce köy tahliye edildi, yüzlerce köprü yıkıldı, çok sayıda ölü var. Yardımlar rejim güçleri tarafından engelleniyor.

Su baskınlarında özellikle Xuzistan, Loristan, Gülistan, Mazanderan ile merkezde Fars eyaleti en fazla etkilenen bölgeler oldu.

Tehlike devam ediyor

İran Kızılayı Başkanı, Xuzistan bölgesindeki durumun tehlikeli bir aşamaya geldiğini ifade ederken, Diz ve Karun nehir sularının birleşerek, Xorasan ve Ehwaz kentine doğru ilerlediği belirtildi.

Bu bölgelerde yaşayan halkın kendi imkanlarıyla sel sularından korunmaya çalıştığı öğrenildi.

Yardımlar engelleniyor

Geçen günlerde Başurê Kürdistan’ın Süleymaniye ile Xaneqîn kentlerinde sel mağdurları için yardım kampanyaları başlatılmıştı. Fakat gönderilen yardımların İran rejim güçleri tarafından engellediği duyuruldu.  

Rojhılatê Kürdistan İnsan Hakları Derneği yaptığı açıklamada, sel mağdurları için “Zagros bizi bekliyor” adıyla başlatılan yardım kampanyasının İran rejim güçleri tarafından engellendiğini ve toplanılan yardımlara el koyulduğunu kaydetti.

İran rejiminin resmi verilerine göre 70’i aşkın kişi öldü. İranlı muhalif internet sitelerine göre yüzlerce ölü var. Rejimin, tepkilerin artmasını engellemek için bilgiyi kontrol ettiği belirtiliyor.

(rojnews/

Benzer Haberler

Yeni Zelanda emniyetinden saldırıyla ilgili yeni açıklama

İngiltere’den Rusya uyarısı

nupel haber

WHO: Libya’daki çatışmalarda ölü sayısı 220’ye yükseldi

nupel haber

Nahles sonrası Almanya’da hükümetin geleceği tartışılıyor

nupel haber

Reyhanlı saldırısının planlayıcısına 53 kez ömür boyu hapis

nupel haber

Spak, En Güzel Van Kedisi seçildi

nupel haber