GÜNDEM SİYASET

KHK’lilere mazbata verilmemesinin kabul edilir bir tarafı yok

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Yazar Vahap Coşkun, CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, 31 Mart’a yapılan ancak tartışmaları bir türlü sona ermeyen yerel seçimleri Bekir Güneş’e değerlendirdi.

Bekir GÜNEŞ

Yerel seçimlerin üzerinden 2 hafta geçti ancak tartışmalar bitmedi. İstanbul’da sandıkların yeniden sayılmasının yanısıra bölgede ise HDP’den seçilen birçok belediye eş başkanına mazbataları verilmedi. Bazılarının KHK ile ihraç edildikleri gerekçesiyle verilmezken bazılarının ise henüz resmi prosedürlerin bitmemesi gerekçe gösterilerek verilmedi. Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Yazar Vahap Coşkun, yaşananları değerlendirdi.

KHK’liler milletvekili olabiliyorsa belediye başkanı da olabilir

Coşkun, KHK’lerle ihraç edilen başkanların mazbatalarının verilmemesinin hukuka aykırı olduğunu söyledi. Yasalarda bu kişilerin belediye başkanı olmasının önünde bir engel olmadığını belirten Coşkun, “24 Haziran seçimlerinde KHK ile ihraç edilen kişiler seçimlemlere girdi ve seçilerek parlamentoya girdi. Bu şekilde parlamentoda 10 milletvekili var. Dolayısıyla KHK ile ihraç edilenlerin milletvekili olabilirken belediye başkanı olamamasının kabul edilebilir bir tarafı yok. Bu durum hem hukuka aykırı hem de YSK’nin 10 ay önceki içtihatlarına da aykırıdır. Bu kişilerin AYM ve AİHM’de başvuracaklarını düşünüyorum.” diye konuştu.

YSK’nin performansı tatmin edici değil

Yüksek seçim kurulunun da bu süreçte yaşananlarda payının olduğunu belirten Coşkun,”Türkiye’de en önemli hususlardan biri seçmenin sandığa sahip çıkmasıdır. Bu seçimde de oldukça yüksek yüzde 85 oranında bir katılım vardı. Katılımın bu kadar yüksek olmasının en önemli sebebi insanların sandığa attıkları oyların sandıkta çıktığını görmek istemeleridir. Seçimin üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen bu tartışmaların bitmemiş olması çok ciddi bir zaafiyeti gösteriyor. Türkiye’nin sandıkta çıkan sonuçları hiçbir şekilde tartışma konusu yapmaması gerekir. YSK’nin üzerine çok ciddi görevler düşüyor ancak YSK’nin şimdiye kadar gösterdiği performans pek tatmin edici değil” dedi.

2 kadro için 2 binden fazla başvuru yapıldı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkan (DTSO) Yardımcısı Erdal Avşar, bölgede yerel seçim havasından artık çıkılması gerektiğini söyledi. Avşar, seçimlerin artık geride kaldığını halkın tercihlerini yaptığını ve herkesin bu tercihlere saygı duyması gerektiğini vurguladı.

Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası’nda iki danışmanlık kadrosu için 2 binden fazla üniversite mezununun başvuruda bulunduğuna dikkat çeken Avşar, “Türkiye’nin zaten çok ciddi ekonomik sıkıntıları var. Bu seçim havasından artık biran önce çıkılması gerekiyor. Buradaki seçilmişlerin artık mazbatalarını alıp göreve başlamaları çok önemlidir. Halk da bizler de hizmet bekliyoruz.

Çok ciddi ekonomik sorunlar var artık kaybedilecek zaman yoktur. İnsanlar artık evlerine ekmek götüremiyor. Bizim açtığımız bir iş ilanı var. 2 danışman kadrosu için 2 binden fazla kişi bize başvurdu. Seçimler artık geride kaldı halk tercihini yaptı. Seçime katılım da yüzde 85’in üzerinde olmuştur. Kazanan taraflar bellidir, itirazların da artık son bulması lazım.

Seçilmişlere de şunu söylemek istiyorum. Mazbatalarını aldıktan sonra kendilerine oy veren vermeyen herkese de başkanlık yapıp hizmet götürmeleri gerekiyor.

CHP Diyarbakır İl Başkanı Sayın: YSK, HDP’li adaylara tuzak kurdu

HDP’li belediye başkanlarına verilmeyen mazbatalara ilişkin yaşanan tartışmaları CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın değerlendirdi. Sayın, Diyarbakır’ın Bağlar Belediye Eş Başkanı’nın KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbata alamamasını eleştirerek, “Diyarbakır’da özelikle Bağlar’da yaşananlar dikkatimi çekti. Yüzde 70 gibi büyük bir farkla seçimi kazanan bir kişiye mazbatayı vermeyip de ikinci bir kişiye verilmesi herhalde ilk defa olan bir şeydir.” dedi.

Hukuk kurallarına göre değil günlük kurallara göre karar veriyor.

İlk defa böyle bir uygulamaya şahit olduğunu belirten Sayın şunları belirttti;

” Ben ilk defa böyle bir şeye şahit oldum. Daha önce bir 367 krizi vardı cumhurbaşkanı olamama gibi. Bu da ona benzer bir sistem. Aynı sistemi uyguluyorlar. Bence o mazbataların seçilen HDP’li başkanlara verilmesi gerekir. Türkiye’nin biran önce normalleşmesi gerekir. Hükümet yetkilileri ve cumhurbaşkanının inisiyatif alıp Türkiye’yi biran önce seçim atmosferinden çıkarıp normal konusu olan ekonomiye biran önce dönmeleri gerekir.”

Sayın, HDP’den Bağlar belediye başkanı seçilen Zeyyat Ceylan’a mazbatanın verilmemesine ilişkin ise “Siyasi açıdan bakacağım ben bu konuya herhalde seçim kurulu Bağlar’da belediye başkan adayına tuzak kurdu. Durumu böyle okumak lazım. Adaylık için başvuruyorsun hiçbir sorun yok aday olabilirsin diyor ama kazandıktan sonra KHK ile ihraç edildin diye mazbatanı vermiyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Herhalde dünyanın birçok yerinde bizi izleyip gülüyorlardır. Türkiye’de anayasa ve hukuk kurallarına göre değil günlük kurallara göre kararlar veriyor. Biran önce bu tiyatrodan çıkılması gerekir.” diye konuştu.  

/Nupel/

Benzer Haberler

IŞİD’lilerin yargılanması için uluslararası görüşmeler başladı

nupel haber

Netanyahu Batı Şeria’daki yerleşim yerlerini ilhak etmeyi vaaddetti

nupel haber

Microsoft ve Sony ortak oluyor

nupel haber

Suriye: Tartus limanının işletmesi Rus şirkete verildi

nupel haber

Akademisyen Tuna Altınel tutuklandı

nupel haber

HDP’li Kenanoğlu Cemevi’ndeki elektrik kesintisini bakanlığa sordu

nupel haber