KADIN

Güney Kore: Kürtaj yasağı 60 yıl sonra kaldırılıyor

Güney Kore’de 60 yıldır devam eden kürtaj yasağı, 2020 yılının sonunda kaldırılması planlanıyor.

Güney Kore’de Anayasa Mahkemesi  ülkede 60 yıldan uzun süredir uygulanan kürtaj yasağının anayasaya aykırı olduğu yönünde karar aldı. Yasağın kadınların seçme hakkını haddinden fazla ihlal ettiğine hükmedildi.

10 Nisan günü ülkenin Anayasa Mahkemesi’nde ele alınan yasaya ilişkin 9 hakimden 7’si kürtajın anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Bu kararla beraber milletvekilleri, 31 Aralık 2020’ye kadar söz konusu yasayı tekrar ele alacak. Yasa düzenlendiği takdirde, 20 haftaya kadar kürtajın yapılması yasal hale gelecek. 20 haftadan fazla olması durumunda ise gebelik sona erdirilemeyecek.

Güney Kore’de bugüne kadar tecavüz, ensest ve engelli durumunda kürtaj yapılabiliyor. Bunların haricinde kürtaj suç sayılıyor. Mevcut yasaya göre, ülkede kürtaj yaptıran kadınlar bir yıl hapis ve bin 780 dolara kadar çıkan para cezalarına çarptırılıyor. Gebeliğin sonlandırılmasına yardım eden doktorlar ya da sağlık çalışanları ise iki yıla kadar hapis cezası alabiliyor.

Ülkedeki resmi verilere göre, 2011’de en az 168 bin kadın kürtaj yaptırırken, birçok doktor, kürtaj oranlarını yasak nedeniyle raporlaştıramıyordu. Doktorlar, gerçek rakamın hükümet tarafından belirtilenin 10 katı daha yüksek olabileceğini ileri sürüyor. Binlerce kadın yıllardır ülkede kürtajın yasallaşması için protesto eylemleri düzenliyordu.

Mahkemenin kararı sonrası yüzlerce kadın başkent Seul’de kutlama yaptı. Anayasa Mahkemesi önünde toplanan yüzlerce kadından biri olan aktivist Bae Bok-ju, “Bu karar sayısız kadının yıllardır hiç durmadan gösterdiği çabalar sonucu alındı.

/ajans/

SEUL

Benzer Haberler

Kadın sesi neden önemli?

nupel haber

Kadınlar kentlere ruh verecek

nupel haber

Barış Anneleri Ankara’ya alınmıyor

nupel haber

Taciz, tecavüz ve şiddete karşı etkin dayanışma

nupel haber

Leyla Qasım: Leyla biziz, Leyla em in

nupel haber

Bangladeş: İslami okulun çatısında ateşe verilmişti

nupel haber