GÜNDEM KADIN

Öykü Arin’e annesinden ilik nakli yapıldı

Kök hücre bağışı kampanyasının simgesine dönüşen Öykü Arin’e yarı uyumlu annesi Eylem Şen’den ilik nakli yapıldı.

Kasım 2018’de Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulan ve aylardır kök hücre bağışı kampanyasının simgesine dönüşen 4 yaşındaki Öykü Arin içim onda on uyumlu donör bulunamaması üzerine yarı uyumlu olan annesi Eylem Şen’den ilik nakli yapıldı. Nakil sonrası sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Şen, “Çok güzel bir bahçeye tohum ekildi ve 20 gün içinde filizlenip yeşerecek” dedi, asıl mücadelenin şimdi başladığını söyledi.

Şen, bir diğer paylaşımında ise tüm lösemi hastalarına kök hücre bağışı için Antalya’da düzenlenecek etkinliğe çağrı yaptı.

**

İzmir’de yaşayan Eylem Şen Yazıcı ile Çağdaş Yazıcı’nın 4 yaşındaki kızı Öykü Arin’e geçtiğimiz yıl Kasım ayında löseminin nadir görülen türlerinden JMML tanısı konuldu. Yazıcı ailesi, tanı konulduktan sonra tedavi için Antalya’da özel bir hastaneye gelirken, yine uygun iliğin bulunması amacıyla da hem yurt için de hem de yurt dışında ‘Öykü Arin’e Umut Ol’ adıyla kampanya başlattı.

Yaklaşık 4 aydır devam eden kampanyaya birçok ünlünün yanı sıra yurt içi ve yurt dışından vatandaşlar da destek verdi. Kampanya sayesinde binlerce kişi kök hücre bağışında bulundu, ancak Öykü için uygun donör bulunamadı. Donörün bulunamamasının ardından hastalığın küçük kıza daha fazla zarar vermemesi için anneden yarı uyumlu ilik nakli kararı aldı.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki özel bir hastanede tedavisi süren Öykü Arin için 11 Nisan Perşembe günü nakil süreci başlatıldı. İlk olarak kan değerleri ölçülüp genel sağlık taraması gerçekleştirilen Öykü’nün annesi Eylem Şen Yazıcı, bir hafta gözetim altında tutularak değerleri takip edildi.

/ajans/

Benzer Haberler

Sonuç ne olursa olsun ölümleri durdurmalıyız

nupel haber

Ferhat Tunç : 82 yıl önce ve bugün; Dersim

Ferhat Tunç

Kürt siyasetçiler: Yasaları uygulayın, tecridi kaldırın

nupel haber

Ahmet Türk açıkladı: Kayyım belediyeyi borca batırmış

nupel haber

Alman Adalet Bakanı: Türkiye’deki gelişmeleri endişeyle izliyoruz

nupel haber

Van: Üvercinka Tiyatro Festivali perdelerini açıyor

nupel haber