GÜNDEM KÜLTÜR SANAT

Sokak Galerisi Erbil Kalesi’nde açıldı

Aralarında Kürt şair ve yazar Mesture Erdelan’ın da bulunduğu Kürdistan ve dünyadan 100 tanınmış kadının portresi Sokak Galerisi tarafından Erbil Kalesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Kürt sanatçı Deşti Murad’ın direktörlüğünü yaptığı Sokak Galerisi 1805-1848 yılları arasında yaşayan şair Mesture Erdelan’ın aralarından olduğu farklı alanlarda yaptıkları çalışmalarla tanınan 100 kadının portresi Erbil Kalesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sergiye ilişkin Rûdaw’a konuşan Deşti Murad, şunları söyledi:

“Önemli olan tüm dünyada halen kadınların önünde büyük engellerin olduğunun farkında olunmasıdır. Ancak herşeye rağmen Kürt kadınınların ne denli öncü ve güçlü olduğunu da göstermişizdir. IŞİD’le savaşta kadınlarımızın ne kadar güçlü olduğunu gösterdik. Ancak bugün burada kadınlarımızın sadece silahla değil, basında, eğitimde ve bir anne olarak da ne kadar güçlü olduğunu gösterdik.”

Hollanda’nın Erbil Konsolosluğu’nun desteğiyle açılan galeride konuşan Başkonsolos Willyam Nicolas, “Bu çalışmayla kadın ve erkeğin yaşamın tüm alanında eşit olduğu mesajını vermek istiyoruz” dedi.

/rudaw/

Benzer Haberler

Çınar için taziye çadırı kurulmasına izin verilmedi

nupel haber

CHP’li Tanrıkulu, Demirtaş’ı ziyaret etti

nupel haber

Öykü Arin’in annesinden çağrı: Bir an önce başlayın

nupel haber

Alman basını: Yeni siyasi aşırıcılık, radikal dincilikle paralel yürüyor

nupel haber

Türkiye,İsrail’in işgal ettiğinden dört kat daha fazlasını işgal etmiş durumda

nupel haber

1 Mayıs’a giden sağlık çalışanları kaza yaptı: 5 ölü 12 yaralı

nupel haber