GÜNDEM SAĞLIK

Uzmanlar uyarıyor: Su içerken dikkat edin

S

Sabah kalktıktan hemen sonra bir bardak su içenler, daha sağlıklı bir yaşam sürüyor.  Birçok araştırmacı bu konuda hemfikir. Su sadece metabolizmamızı canlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda cildimizin görünümünü ve saç yapısını da uzun vadede koruyor ve iyileştiriyor.

Dolayısıyla hem böbrekler, kalp, karaciğer ve mide gibi organların hayati fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için hem de cild ve saç yapısının korunması açısından yeterli miktarda suyun tüketilmesi gerekiyor.

Bu da yetişkin bir insan için günde 8-9  bardak veya 2- 2,5 litre suya tekabül ediyor..

Öte yandan uzmanlar su içerken bazı hususlara dikkat etmemiz gerektiğini de söylüyor.

Öncelikle geceleri su içmek uyanan kimselerin içtikleri suyun açık bir bardak yerine kapalı bir şişede olmasına dikkat etmesi gerekiyor.

Zira biz uyurken havadaki mikroplar ve toz parçacıkları açık suyun yüzeyinde birikiyor. Bu da geceleri bir yudum su içmek için uyandığımızda suyun yüzeyindeki mikrop tabakasını dudaklarımıza sürüyor ve vücudumuza yayıyoruz. Bu da beden sağlığını kötüleştiriyor ve hastalık riskini arttırıyor.

Dolayısıyla suyu açık bir bardak yerine şişeden ya da kapalı bir kaptan içmek gerekiyor.

Diğer yandan kapalı suya havadaki mikropların bulaşmasını önlemek de tek başına yeterli olmuyor. Çünkü suyu şişeden içtiğimizde hem şişeyi hem içindeki suyu tükürüğümüzle kirletiyoruz. Bu yüzden aynı şişeden birkaç kez su içmemek gerekiyor.

Her yudum su için ayrı bir şişe açmanın imkansız olduğunu söyleyen uzmanlar, çözüm için su içilen şişenin ağzının her defasında sıcak suyla yıkanmasını salık veriyor.  Ve ayrıca suyu plastik şişeden değil, cam şişeden içmeyi öneriyor.

Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için su için, su içerken de yukarıdaki hususlara dikkat edin diyor…

/yahoo-style/

Benzer Haberler

Türkiye Afrin’in etrafına duvar örüyor

nupel haber

Kayıpları araştıran gazeteci Nobel’e aday gösterildi

nupel haber

Leyla Güven’in evinin önündeki abluka kaldırıldı

nupel haber

ILO: Her Gün 7 Bin 500 Çalışan Ölüyor

nupel haber

CHP: YSK verileri güven vermiyor

nupel haber

Alan Kurdi gemisi 5 gündür denizde bekletiliyor

nupel haber