Vicdani retçi Burak Özgüner evinde ölü bulundu

Vicdani retçi ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Burak Özgüner bu sabah İstanbul’daki evinde ölü bulundu.,

Vicdani retçi ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Burak Özgüner bu sabah İstanbul’daki evinde ölü bulundu. Hayatını kaybeden Özgüner’in cenazesi, Yenibosna’da bulunan Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

ÖNCEKİ GÜN DAVASI GÖRÜLMÜŞTÜ

Özgüner hakkında vicdani ret açıkladığı için dava açılmıştı. Önceki gün Konya Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakkında açılan dava kapsamında ilk kez hakim karşısına çıkan Özgüner, hesaplarının bloke edildiğini, vicdani reddini açıkladıktan sonra birçok baskıyla karşılaştığını söylemişti.
Özgüner, “Bu davadan beraat kararı alsam bile tekrar ve tekrar yargılanma ve cezalandırılma tehdidi altındayım” demişti.

HAVYAN HAKLARI SAVUNUCUSUYDU

Aynı zamanda bir hayvan hakları savunucusu olan Özgüner, hayvana şiddete karşı yasa çıkartılması için mücadele ediyordu. Özgüner, 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından katledilen katırlar için verdiği mücadeleyle de biliniyordu. 2015’te vicdani reddini açıklaması üzerine askerlik şubesi, Özgüner hakkında soruşturma başlatarak dosyayı savcılığa göndermişti. Savcılığın Özgüner hakkında iddianame hazırlamasının ardından Konya Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.