86 Boşnak 27 yıl sonra toprağa verildi

Bosna-Hersek’te Sırp polislerin katlettiği binlerce Müslüman Boşnak’tan 86’sının bedeni 27 yıl sonra bulunurken kurbanlar bugün toprağa verildi.

Bosna-Hersek ve Avrupa’dan binlerce Bosnalı cenaze törenine katıldı. Cesetler Koricani Kayalıkları’ndaki dağ kovuklarında bulundu. Cesetlerine, savaştan yıllar sonra toplu mezarlarda ulaşılan ve kimlik tespiti yapılan kurbanlar, Prijedor’daki Vedro Polje Stadı’nda düzenlenen toplu cenaze töreninin ardından kendi köylerindeki mezarlıklara defnedildi.

İnsanlığa karşı suçlardan mahkumiyet

Bosna Hersek Mahkemesi, 1992-1995’te yaşanan Bosna Savaşı’nda ülkenin kuzeyindeki Prijedor şehrinde sivillere yönelik insanlığa karşı suç işlediği gerekçisiyle eski Sırp polis Mico Jurisic’i bu sene Nisan ayında 11 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ayrıca, aralarında Darko Mrdja’nın da bulunduğu 7 eski Sırp polisi Hollanda’nın Lahey şehrindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından (ICTY) 17 yıl hapis cezasına çarptırılmış, 2013’te ise şartlı tahliye edilerek Prijedor’a dönmüştü. Bosna Hersek Mahkemesi de 1992-1995 yıllarında yaşanan Bosna savaşında Sırp olmayan sivillere yönelik savaş suçu işledikleri gerekçesiyle yargılanan Mrdja dahil iki eski Sırp polisi Kasım 2018’de toplam 30 yıl hapis cezasına çarptırdı.

/euronews/