DÜNYA GÜNDEM

AB bütçesine en çok katkı yapan ülke Almanya

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler aşırı sağın yükselişi ve Brexit’in gölgesinde Avrupa Parlamentosu’nun yeni üyelerini belirlemek üzere bu hafta sandık başında.

Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecinin çıkmaza girdiği İngiltere, Hollanda ile birlikte oy işleminin tamamlandığı ilk iki ülke oldu. AP’de 73 sandalye ile temsil edilen İngiltere’nin AB’den ayrılması halinde 751 sandalye sayısı 705’e düşecek, geri kalan 27 sandalye 14 ülkeye dağıtılacak.

Avrupa Parlamentosundaki koltuk dağılımı, ülkelerin nüfuslarına göre belirleniyor. Ancak sıra bütçeye gelince sıralama ilk üç ülkeden sonra değişime uğruyor.

Almanya, Avrupa Birliği’nin 2018 yılı bütçesine yüzde 21,6’lık oranla en çok katkıda bulunan ülke. Almanya’nın AP’de 96 sandalye sayısı bulunuyor. İlk üçteki İngiltere ve Fransa da hem bütçeye en çok katkısı olan hem en fazla sandalye ile temsil edilen ülkeler.

Romanya, Polonya ve Bulgaristan’ın AP’deki koltuk sayıları ile bütçeye katkıları bakımından en avantajlı ülkeler olduğu söylenebilir. Polonya katkı payı sıralamasında yüzde 3’lük oranla 9’uncu sırada yer alırken sandalye sayısında ise 51 ile 6’ıncı sıraya yükseliyor.

/ajans/

Benzer Haberler

Sur’a İngiltere’den kardeş belediye

nupel haber

Annelere yönelik küstahca davranışa tepki yağdı

nupel haber

AB, Şam’a yönelik yaptırımları uzattı

nupel haber

Paris ile Erbil ‘kardeş kent’ oluyor

nupel haber

Sûri: Washington û Moskowê li hev kiriye, lê Tirkiye dibe asteng

nupel haber

Adana Eğitim Sen: Öğretmene yönelik şiddete karşı önlem alın

nupel haber