Afrin’deki işgalin 2 yıllık bilançosu

​​​​​​​Türkiye ve bağlı çetelerin işgal ettiği Afrin’de 2 yıl içinde 534 sivil katledildi, 300’ü çocuk 670 sivil yaralandı. Kaçırılan 3 bin 300 sivilin ise akıbeti bilinmiyor.

- Reklam -

Türkiye 20 Ocak 2018’de Afrin’e yönelik işgal amaçlı askeri harekat başlattı. Harekat esnasında askeri hedefler kadar siviller de, yerleşim yerleri , ormanlık alanlar ve tarihsel mekanlar da hedef alındı.

Yoğun saldırılar nedeniyle halk evlerini, köylerini, kasabalarını terk etmek, kaçmak zorunda kaldı. On binlerce Afrinli Şehba’ya ve Halep’e göç etti.

SİVİLLERİN YERLERİNE ÇETELER YERLEŞTİRİLDİ

ANHA’nın verdiği habere göre işgal saldırıları öncesi kentin nüfusu 550 bin idi. Ancak işgal saldırıları sonrası 300 binden fazla Afrinli  topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Türkiye’nin yönlendirdiği demografik değişim politikaları sonucu kentte bulunan Afrinlilerin oranı yüzde 20’lere düştü. Kentin şimdi yüzde 80’ini Hama, Humus, İdlib, Dera ve Guta’dan getirilerek yerleştirilen çetelerden ve onların yakınlarından oluşuyor.

SİVİL KATLİAMLARI VE YARALANMA OLAYLARI

Afrin’de 534 sivilden 489’u  Türk devleti ve bağlı grupların bombardımanları ve saldırıları sonucu katledildi. 54 sivil ise işkenceleriyle katledildi. Katledilen sivillerin arasında gazeteciler de bulunuyordu. Kentte ayrıca bombardıman ve saldırılardan dolayı 300’ü çocuk 670 sivil de yaralandı.

6 BİNDEN FAZLA SİVİL KAÇIRILDI

Afrin’de işgal altında geçen 2 yıl içinde 6 bini aşkın sivil kaçırıldı. Kaçırılan ve aralarında kadınların da bulunduğu 3 bin 300 sivilin ise akıbeti hakkında halen bir bilgi alınmazken, 700 sivil ağır işkencelerden geçirildi.

Kaçırılan sivillerin 500’ünün ailesinden ise fidye istendi. Özerk Yönetim ile çalıştıkları iddia edilerek kaçırılan bu sivillerden bazılarının aileleri, 100 bin dolar gibi yüksek fidyeler ödemek zorunda kaldı.

Öte yandan Afrin ve ilçelerinde 2 yıl içinde 198 patlama meydana geldi.

DOĞA KATLİAMI

İstatistiklere göre bölgede işgal yılları boyunca 150 bini aşkın zeytin ağacı kesildi. Ayrıca onlarca yıllık 300 çeşit ağaç da işgalciler tarafından kesilerek ormanlar tahrip edildi. 15 bin meşe ağacı da yakacak olarak kullanılmak üzere yağmalandı.

Kent ve çevresinde ayrıca 10 bin zeytin ağacı ve 2 bin 180 dönümlük ekili tarım arazisi de Türk devleti ve çeteleri tarafından ateşe verildi.

İBADETHANELER, OKULLAR VE EVLER YIKILDI

Afrin’deki ibadethaneler, okul binaları ve evler de talan edildi. Bunlardan bazıları tamamen kullanılamaz hale gelirken birçoğu da işgalciler tarafından üsse çevrildi.

-64 bin okul binası kısmî ve tamamen yıkıldı. 50 öğrenci eğitim hakkından mahrum kaldı.

-Emir Xubarî Kız Okulu çetelerin askeri polislerinin merkezi, Ezhar Okulu da istihbarat ve işkence merkezine dönüştürüldü. El Keramê Okulu kaçırılan sivillerin tutulduğu zindan olarak kullanılıyor. Kentteki Ticaret Lisesi binası işgalciler tarafından işkencehane ve zindan olarak kullanılırken Efrîn Üniversitesi binası da yine çeteler tarafından kirli amaçlar için kullanılıyor.

Afrîn’deki tüm okullarda dersler Türkçe veriliyor ve anadilde eğitim, Türk devletinin Bakur Kürdistan’ında yaptığı gibi yasaklanmış durumda.

Afrîn Êzidî Birliği binası da dahil 10 inanç merkezi ve ibadethane işgalciler tarafından yıkıldı. Yaşanan vahşetten dolayı Kentteki Êzidîlerin nüfusu 25 binden 7 bine düştü. Üstelik Basûfanê camiinde Êzidîlere zorla İslamiyet kabul ettiriliyor.

-Mabata ilçesindeki Alevilere ait merkez binası yıkıldı, bölgedeki Alevilerin çoğu göç etmek zorunda kaldı.

-Efrîn kent merkezindeki Rai Salih Evangelist Kilisesi’ndeki eşyalar yağmalandı.

-Kentte sivillere ait birçok bina ya tamamen ya da kısmen yıkıldı. Öyle ki barbar işgalciler bazı sivilleri, evlerini üzerlerine yıkmak suretiyle katletti.

YERLEŞİM YERLERİ VE KÖYLERİN İSİMLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Afrin’in sembollerinden olan Newroz Kavşağı’nın ismi işgalciler tarafından Husin El Zeytun olarak değiştirildi.

-Weteniyê Kavşağı’na ise Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi verildi.

-Yine Kürtler için ulusal bir simge olan Demirci Kawa’nın isminin verildiği meydana ise Selahaddin Eyyubi Meydanı deniliyor.

-Bilbilê ilçesine bağlı Kotana köyünün ismi Zafer Obası, Qestela Miqdad’ın ismi Selçuk Obası ve Kurzêla Çiyê köyünün ismi de Cafer Obası olarak değiştirildi.

HIRSIZLIK VE YAĞMALAR

-Zeytinyağı imalathanelerindeki 140 adet zeytinyağı çıkarma makinesi çeteler tarafından çalındı. İmalathane sahipleri de çetelere haraç vermek zorunda kaldı.

-7 sabun imalathanesi yağmalandı.

-2018 hasat sezonunda 70 bin ton zeytinyağı çalınarak Türkiye’ye kaçırıldı ve Türk devleti adına İspanya’ya ihraç edildi. 2019’da da benzer hırsızlık vakaları devam etti. Bölgede tarımla beraber hayvancılık da büyük darbe aldı. İşgalin ardından kentte hayvancılık yapanların oranı yüzde 20’ye düştü.

İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI TALAN EDİLDİ

Afrin’de 17 tarihi höyük ve mekanın talan edildiği ve yıkıldığı belgelendi. Nebî (Aziz) Horî (Siryos), Eyn Darê Höyüğü ve Beradê (Marmaron) höyüğü, yağmalandığı belgelenen en önemli tarihi miraslardan bazıları.

KADINLARA YÖNELİK KATLİAM VE SALDIRILAR

İşgal altındaki Afrin’de kadınlardan saldırılardan paylarına düşeni aldı. ÖSO ve radikal İslamcı çeteler kentteki kadınlara kara çarşaf giyme zorunluluğu getirdi ve sokağa yalnız başlarında çıkmalarını yasakladı.

Afrîi’de demokratik toplum inşasının öncülüğü yapan kadınlara yönelik saldırı ve katliamlardan bazıları şöyle:

-50’den fazla kadın katledildi,

-210 kadın yaralandı,

-60 kadın tecavüze uğradı,

-Yaşanan vahşetinden dolayı 3 kadın intihar etti.

Her türlü kirli ve insanlık dışı yöntemle kadınları hedef alan işgal güçleri vahşice katlettikleri Şehit Barîn Kobanê’nin cenazesini tahrip etti. Bu olay, işgalcilerin karanlık zihniyetinin vahşi bir yansıması ve insanlığa karşı işlenen bir suç olarak kayıtlara geçti.

ANHA’nın kentte yaşanan hak ihlalleri ve saldırılara ilişkin sunduğu bilgiler  Efrîn İnsan Hakları Örgütü ve Heyva Sor a Kurd tarafından kayıt altına alınabilmiş olaylar.

Hakkında bilgi edinilemeyen daha fazla olayın yaşandığı bildiriliyor.

/ANHA/

- Reklam -
gumgumok.com

gündem

Keldani Başpiskopos Sakharov Ödülü’ne aday gösterildi

Musul’da 2014’te yüzlerce tarihi belgeyi IŞİD’den kurtaran Keldani Başpiskopos Necib Michaeel, Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’ne aday gösterildi.Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler...

SDG ve Koalisyondan IŞİD’e karşı ortak operasyon

SDG ve koalisyon güçleri  Suriye-Irak sınırında IŞİD’e karşı ortak operasyon başlattı. Koalisyon güçleri ilk kez karadan operasyona katılıyor.Ortak operasyona uluslararası...

Carleton Üniversitesi Erdal’ın gözaltına alınması kınadı

Carleton Üniversitesi yayınladığı açıklama ile eski HDP MYK üyesi Cihan Erdal’ın gözaltına alınması kınayarak, derhal serbest bırakılmasını istedi.Kanada’daki Carleton...

Keldani Başpiskopos Sakharov Ödülü’ne aday gösterildi

Musul’da 2014’te yüzlerce tarihi belgeyi IŞİD’den kurtaran Keldani Başpiskopos Necib Michaeel, Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’ne aday gösterildi.Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler...

SDG ve Koalisyondan IŞİD’e karşı ortak operasyon

SDG ve koalisyon güçleri  Suriye-Irak sınırında IŞİD’e karşı ortak operasyon başlattı. Koalisyon güçleri ilk kez karadan operasyona katılıyor.Ortak operasyona uluslararası güçlerin karadan ve havadan destek...

Uca: Hikûmeta Tirkiyê dixwaze HDPê bi tenê bihêle

Parlemantera HDPê Feleknas Uca derbarê operasyona vê dawiyê ya ser endam û rêveberên HDPê de ji K24ê re ragihand, êrîşek li dijî HDPê tê...

Carleton Üniversitesi Erdal’ın gözaltına alınması kınadı

Carleton Üniversitesi yayınladığı açıklama ile eski HDP MYK üyesi Cihan Erdal’ın gözaltına alınması kınayarak, derhal serbest bırakılmasını istedi.Kanada’daki Carleton Üniversitesi,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kobani eylemlerine...

Hasta tutuklu Direkçi: Ölmemi mi bekliyorsunuz?

F Oturumu’na gönderdiği mektupla topluma seslenen hasta tutuklu Semire Direkçi, “Tek başıma kendime bakamadığım için çok zorluk çekiyorum. Harekete geçmek için ölmemi mi bekliyorsunuz?...

ilgili olabilecek haberler