Afrin’in işgali kınandı

Şehba bölgesinden düzenlenen kitlesel bir yürüyüşle Afrîn’in Türk devleti Selefist gruplar tarafından işgal edilmesi kınandı. 

ANHA’nın haberine göre Ehrês ilçe merkezinde bir araya gelen kitle sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş ilçe mezarlığı önünde mitinge dönüştü.

Mitingte kitle adına Kürtçe ve Arapça açıklamalar yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

İşgalci Türk devletinin Efrîn’i işgal edişinin üzerinden iki yıl geçti. Herkesin de bildiği gibi Efrîn işgal edilmeden önce bölge halkı huzur ve güven içinde yaşıyordu ve tüm göçmenlerin sığınma yeriydi.

Katliamcı saldırılar nedeniyle 18 Mart 2018 yılında 400 bin kişi Efrîn Kantonu’nda çıkmak ve Şehba bölgesine yerleşmek zorunda kaldı. Türk devleti ve çeteleri Efrîn ve ilçelerini tamamen işgal ettikten sonra insanlık dışı katliamlar gerçekleştirmeye başladı. Halkın mal ve mülkünü talan ederek, tek maddi gelirleri olan bağ ve bahçelerine el koydu.

Tüm bunların yanı sıra göç etmek zorunda kalan Efrîn halkını göç ettikleri yerde de top ve obüslerle hedef alıyor. Bu saldırılar yüzünden onlarca Efrînli göçmen yaşamını yitirdi. Türk devleti en son Til Rifet ilçesinde, 8’i çocuk 10 sivili şehit etti.

Efrîn Bölgesi Şehit Aileleri Meclisi olarak, Efrîn Kantonu ve Şehba bölgesinde göçmen kamplarındaki tehlikelere bir kez daha dikkat çekiyoruz. Efrîn, tüm dünyanın gözü önünde işgal edildi.

Şehit aileleri ve savaştan dolayı zarar gören aileler olarak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, insani ve hukuki kanunlarını yerine getirmesi ve Türk devletinin işgaline son vermesi çağrısında bulunuyoruz.”

Açıklamanın yürüyüşçüler şehitlerin mezarları başında mumlar yaktı.