Almanya geçen yıl 13 milyar euro bütçe fazlası verdi

Alman federal hükümetinin 2019 yılı bütçe fazlası 13 milyar 500 milyon euro olarak kaydedildi. Maliye Bakanlığı, rekor düzeydeki bütçe fazlasının en önemli kaynağının düşük faiz oranları olduğunu belirtti.

Kassel’da yayımlanan Hessische Niedersächsische Allgemeine, bütçe fazlasına rağmen yeterince yatırım yapılmamasını eleştiriyor.

“Maliye Bakanı Olaf Scholz, rekor düzeydeki bu bütçe fazlası ile yeni borçlanmayı neden düşünmesin? Çünkü ülkenin geleceği buna bağlı. Bugün daha iyi üniversitelere, okullara ve kreşlere yatırım yapan, henüz vergi ödemeye başlamamış olanların taşıyacağı devletin refah ve gelirinin temelini atmış olacak. Bu nedenle de, yeni borçlar gelecek nesillerin üzerinde ağır yük olacak argümanı ikna edici değil. Giderek daha fazla genç ‘bu şekilde devam etmeye’ izin veremeyeceğimizi anlıyor ve bunun için fedakarlık yapmaya hazırlar. Gençlerin, gelecekleri için yapılacak yatırımlar konusunda makul düzeyde borçlanmaya katkı sağlamaları, adil olur.”

Ludwigshafen’da yayımlanan Die Rheinpfalz gazetesi de aynı konuyu işliyor.

“Eski Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’nin (CDU) 2014 yılında borçlanmaya son vermesi ve selefi Olaf Scholz’un (SPD) benzer katılıkla bütçeyi idare etmesi olumlu. 2014 yılından 2019’a kadar altı federal bütçenin beşinde fazla çıktı… Para mevcut. Ama 2019 yılında da milyarlarca euroluk yatırım bütçesi harcanmadı. Planlama kapasitesi yetersiz, bazı süreçler çok karmaşık ve çoğunlukla absürt bir şekilde uzun sürüyor… Milletvekilleri ve bakanlar yıllardır bürokrasiyi azaltmaktan söz ediyor. Sonunda bunu hayata geçirmeliler!”

/DW/