Almanya’da terör estiren ırkçı oluşumlar

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat gecesi iki kafeye düzenlenen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği ırkçı terör saldırısı, aşırı sağ oluşumları tekrar gündeme getirdi.

Almanya‘da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) ülkede aşırı sağcılar arasında “terör potansiyeli” bulunduğunu değerlendirerek, Almanya’da yaklaşık 13 bini şiddet yanlısı olmak üzere, 24 binden fazla kişiyi “aşırı sağcı” olarak görüyor.

- Reklam -

Aşırı sağcıların işlediği suçlara bakıldığında, mültecilere, göçmenlere, yabancılara, siyasetçilere yönelik bombalı saldırılar, mala zarar verme, öldürme, tehdit ve nefreti yayma dahil çok sayıda suç bulunuyor.

Avrupa Birliği‘nin önemli ülkelerinden Almanya’da bazı aşırı sağ yanlısı örgütler ve gruplar işledikleri suçlardan dolayı yasaklanırken birçoğu “antisemitizm, göçmen ve İslam” karşıtı faaliyetlerine devam ediyor.

Almanya’da özellikle 2014’te mülteci sayısının artmasından sonra mülteci ve İslam karşıtı “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) hareketi ortaya çıktı.

Dresden kentinde düzenlediği gösterilerle dikkatleri üzerine çeken PEGIDA, 2015’te 25 bin kişiyi topladı. Başka yabancı düşmanı gruplara da ilham kaynağı olan ve ülkenin değişik bölgelerinde başka isimler altında ortaya çıkan PEGIDA, halen gösterilerine devam ediyor.

Aşırı sağcılar kurdukları partilerle de faaliyetlerini sürdürüyor

2017 genel seçimlerde yüzde 12,6 oranında oy alarak 92 milletvekili çıkaran Almanya için Alternatif (AfD) Partisi, Federal Mecliste ana muhalefet partisi olarak yerini aldı.

Partinin, özellikle Thüringen eyalet teşkilatının güdümünde olan neofaşit olarak nitelenen “Flügel” adlı kanadı ile gençlik örgütü “Junge Alternative” yabancılara ve Yahudilere yönelik söylemlerinden dolayı BfV tarafından izleniyor.

BfV, aşırı sağcıların organize olduğu Almanya Nasyonal Demokrat Parti (NPD), Die Rechte, Pro NRW ve Der 3. Weg adlı partilerin faaliyetlerini takip ediyor.

“Kendi kendine radikalleşen aşırı sağcı teröristler”

BfV tarafından izlenen aşırı sağcı Reichsbürger (Reich vatandaşı) örgütü, Almanya Federal Cumhuriyeti’ni ve hukuk devletini tanımadığını açıklamasıyla dikkati çekiyor. Almanya genelinde üyesi olan örgütün küçük gruplar halinde internet üzerinden organize olduğu biliniyor.

Ellerinde çok sayıda silah olduğu belirtilen Reichsbürger üyelerinin özellikle Alman güvenlik güçlerine karşı eylem yaptığı ifade ediliyor. Almanya Federal Savcılığı, bu oluşuma yönelik terör örgütü kurma şüphesiyle soruşturma yürütüyor.

Diğer taraftan, aşırı sağcı hareket olan “Kimlikçiler Hareketi” de BfV tarafından izleniyor. Avrupa’nın bazı ülkelerinde de faaliyet gösteren hareket, göçmen ve İslam karşıtı olarak biliniyor. Hareketin, Almanya’da 2017-2018’de 114 suç işlediği ifade ediliyor.

Öte yandan Almanya’da hiçbir örgüte bağlı olmayan, “Kendi kendine radikalleşerek” terör eylemlerini düzenleyen kişiler de bulunuyor. Ekim 2019’da ülkenin doğusunda bulunan Halle kentindeki bir sinagog ve döner büfesine saldırı gerçekleştiren 27 yaşındaki Stephan Balliet’ın ve 19 Şubat gecesi Hanau kentinde iki işletmeye silahlı saldırıda bulunarak 9 kişiyi öldüren Tobias Rathjen’ın kendi kendine radikalleştiği ileri sürülüyor.

Almanya İçişleri Bakanı, yaklaşık 50 aşırı sağcının tehlikeli olduğu ve bu kişilerin izlendiğini açıkladı…

/Ajans/

- Reklam -

gündem

İtalya’da 727 kişi daha öldü ve toplam sayı 13 bin 155’e ulaştı

İtalya’da koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 13 bin 155’e ulaştı. Son bir günde 727 yeni ölüm kayıtlara geçti. Ülkede bugüne kadar...

Erdoğan ile Putin görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Erdoğan ve Putin'in ''Rus-Türk anlaşmalarının uygulanması da...

Danış Beştaş: Bu infaz paketi toplu katliama imza atmaktır

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek AKP ve MHP tarafından hazırlanan İnfaz Yasa Tasarısını değerlendirdi....

İtalya’da 727 kişi daha öldü ve toplam sayı 13 bin 155’e ulaştı

İtalya’da koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 13 bin 155’e ulaştı. Son bir günde 727 yeni ölüm kayıtlara geçti. Ülkede bugüne kadar...

Erdoğan ile Putin görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Erdoğan ve Putin'in ''Rus-Türk anlaşmalarının uygulanması da dahil olmak üzere İdlib ve...

Kürdistan Bölgesi’nde 18 otel karantina merkezi haline getirildi

Kürdistan Bölgesi’nde korona virüs (Kovid-19) salgınına karşı mücadele kapsamında başkent Erbil ve Duhok’ta 18 otel ve motel karantina merkezi haline getirildi. Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi...

Danış Beştaş: Bu infaz paketi toplu katliama imza atmaktır

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek AKP ve MHP tarafından hazırlanan İnfaz Yasa Tasarısını değerlendirdi. Beştaş, tasarıya sert eleştirilerde bulunarak...

AF Örgütü: Mahpusların tahliyesini öngören yasa ayrım gözetmemeli

 Koronavirüs riski altındaki tutukluların ayrım gözetmeksizin serbest bırakılması konusunda çağrıda bulunan Af Örgütü imza kampanyası başlattı. AF Örgütü'nde yapılan açıklamada şunlar belirtildi: Koronavirüsün Türkiye’nin aşırı kalabalık...

ilgili olabilecek haberler