Amedspor heyeti HDP Genel Merkezi’ni ziyaret etti

Amedspor Kulübü Başkanı Metin Klavuz ve beraberindeki heyet Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Heyeti, Sezai Temelli ile birlikte HDP milletvekilleri Mensur Işık ve İmam Taşçıer karşıladı.

Heyet, kendilerini karşılayan Temelli’ye, Buldan’ında isimlerinin yazılı olduğu Amedspor forması hediye etti.

Görüşmeye dair Temelli, açıklamalarda bulundu.

Temelli: “Spor sadece spor değildir. Bunu da hatırlatan en önemli kulüp Amedspor oldu. Çok önemli bir sorumlulukla futbol ve spora yaklaşımıyla Türkiye kamuoyuna bunu bir kez daha resmetti. Ben sizin şahsınızda bütün Amedspor ailesine şükranlarımı sunuyorum. Çünkü spordaki duruşunuz ve tavrınız hepimize örnek olacak bir tavır. Cesaretle, kararlılıkla Türkiye halklarının bir aradalığına futbol vesilesiyle bir kez daha aracılık ettiniz. Bir sürü haksızlığa uğradı, şiddete uğradı. Irkçı saldırılara uğradı ki, biliyorsunuz bütün dünyada özellikle spor alanında ırkçılık kabul edilemez bir şeydir. Tüm bunlara rağmen vazgeçmedi. Türkiye’nin her yerine gitti, Türkiye’nin her yerine giderken barışı, kardeşliği gerçek anlamıyla sporu götürdü. Bu, hepimizi onurlandırdı, hepimizi Amedspor taraftarı yaptı. Spora sahip çıkma, futbola sahip çıkma konusunda hepimizi cesaretlendirdi, yüreklendirdi. Bu anlamıyla çok önemliydi. Diğer tüm kulüplerimiz açısından örnek yol gösterici oldu.”

Ardından söz alan Amedspor Kulübü Başkanı Metin Klavuz ise şöyle konuştu:

“Bir toplum spor ve sanatla ne kadar ilişkiliyse o toplum o kadar daha özgür ve geleceğe sağlam adımlarla yürüyebilir. Amedspor Kulübü 2014 yılından sonra bu isimle birlikte çok ciddi baskılara ve algılara maruz kaldı. Halen de bu baskılar devam ediyor. Bize göre sporun dili, kökeni, etnik inancı farklılıkları olan toplulukları bir araya getiren ve evrensel barışa hizmet sunan topluluklardır. Bize göre futbol demek, spor demek sadece erkek demek değildir. Biz bu eril anlayışı da reddediyoruz. Spordaki cinsiyetçi ve milliyetçi anlayışı reddediyoruz. Spor demek, kadın demektir. Dilan arkadaşımız Türkiye için bir örnektir. 2012 yılında kurduğumuz kadın futbol takımında bir futbolcu, şimdi hem üniversite de okuyor hem de kendi kulübünde yönetimdedir. Karar alma merciindedir. Spor salonları arena, sporcular gladyatör değildir. Spor borsada değil, saha da güzel. Türkiye’de futbolcu, emekçi kavramanı kullanan tek kulübüz. Lütfen bunu yaşatalım.
Üzerimizde çok ciddi algı yönetimi var. Bir kez daha sizin aracılığınızla duyurmak istiyorum. Amedspor’un Türkiye halklarının değerleriyle ilgili hiçbir problemi yoktur. Bütün değerlere saygılıdır” dedi.

Açıklamaların ardından görüşme basına kapalı olarak devam etti.

/MA/