Ankara: Gözaltına alınan kadınlar adliyeye çıkarılıyor

Ankara’da 5 Kasım’da gözaltına alınan 9 kadının emniyet işlemleri sona erdi. Kadınların Ankara Adliyesi’ne getirilmesi bekleniyor. 

Ankara’da 5 Kasım’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve sendika üye ve yöneticisi 9 kadının dün gece geç saatlerde emniyet ifadelerinin alındığı belirtildi. Gözaltındaki kadınlara 2016, 2017 ve 2018 yılında gerçekleştirilen çeşitli açıklamalara katıldıkları gerekçesiyle “PKK-KCK örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı kaydedildi. 

Avukatlar, ifade sırasında “PKK-KCK elebaşı Abdullah Öcalan ve terör örgütü talmatları doğrultusunda düzenlenen herhangi bir etkinliğe katıldınız mı?”, “PKK-KCK terör örgütünün kadın yapılanması olan TJA’da göre ve faaliyetleriniz nelerdir?”, “Bu yapılanma içerisinde birlikte faaliyet yürüttüğünüz şahıslar kimlerdir?” ve “Kadın yapılanması tarafından düzenlenen hangi eylem ve etkinliklere katıldınız?” şeklinde soruların yöneltildiğini aktardı. 

 Kadınların, tamamlanan emniyet ifadeleri ardından bugün savcılık ifadeleri alınmak üzere Ankara Adliyesi’ne getirilmeleri bekleniyor.  

 Gözaltında bulunan kadınların isimleri şöyle: “HDP Ankara eski il yöneticisi Derya Bakır, HDP Çankaya ilçe yöneticisi Hanım Binici, HDP üyesi Meryem Kiraz, Demokratik Alevi Derneği (DAD) üyesi Sevgi Sazan Kişin ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) çalışanı Newroz Kırkaya, HDP Kadın Meclisi üyesi Ayşe Merve Aytemur, Zozan Yeliz Yıldırım, Nazan Ökmen ve Ayfer Apaydın.”

/MA/