Apple şeffaflık raporu yayınlandı

Son dönemde FBI ile yaşanan kilitli iPhone tartışmalarıyla gündeme gelen Apple şeffaflık raporu ile hükümetlerin taleplerini duyuruyor.

Şeffaflık raporu hükümetlerin App Store’dan kaldırılmasını istediği uygulamalara yönelik detayları içeriyor. Temmuz 2018 – Aralık 2018 tarihleri arasını kapsayan raporda 11 ülkeden toplamda 80 talep geldiği belirtiliyor.

Apple şeffaflık raporu her yıl yayınlanıyor!

Bu 80 talep kapsamında toplamda 634 uygulamanın kaldırılmasının istendiği belirtiliyor. Bu konuda en büyük talep ise Çin’den geldi. Çin hükümeti 517 uygulamanın App Store’dan kaldırılmasını istiyor. Çin hükümetinin yaptığı açıklamada bunların kumar ve pornografi yasalarını ihlal ettiği belirtiliyor.

Ancak, Apple bu taleplerden kaç tanesine olumlu yanıt verdiğini yani kaç adet uygulamayı kaldırdığını açıklamadı. Çin’in ardından kumar yasalarının ihlal edildiği gerekçesiyle Vietnam ve Avusturya geliyor.

Apple’a uygulamaların kaldırılması için talepte bulunan diğer ülkeler: Kuveyt, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye, Lübnan, Hollanda, Norveç ve İsviçre.

Tüm bunlara ek olarak hükümetlerden 29183 adet Apple cihazına ait veriye erişme talebi geldiği belirtildi.

/sd/