AYM Berkin Elvan’ın ailesinin başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, Gezi eylemleri sırasında İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle kafasından vurulan ve 9 ay komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014’te, 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ailesinin başvurusunu reddetti.

Hürriyet’in haberine göre AYM kararın gerekçesinde ailenin çocuklarının ölmüş olmasının mağdurluk için yeterli olmadığı, mağdurluğun kanıtlanarak mağdur olduğunun gösterilmesi gerektiği, ailenin mağdur olması için ölüm olayı nedeniyle kaçınılmaz olarak yaşanılan üzüntüye farklı bir boyut ve şekil eklenmesi gerektiği yer aldı.

BirGün’e konuşan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, “Bütün haklarımızı aramaya devam edeceğiz. Biz bunların kararını zaten tanımıyoruz, bugüne kadar da kendi adımıza olumlu bir karar verdiklerini hiç görmedik. Bu şu anlama geliyor, Berkin’in mahkemesinin sonucunun da bu doğrultuda olacağını gösteriyor. Umarım ülkemizde adil bir şekilde yargı olur, herkes hak ettiğini bulur” dedi ve ekledi:

“Biz elimizden gelen her şeyi yapıp bu davayı sürdüreceğiz, peşini bırakacak değiliz. Ben olmasam bile çocuklarım bunun peşini bırakmayacak ben bundan eminim. Sonuç ne olursa olsun, ülkemizde adaletin olmadığını ve insanların iki dudağının arasında olduğunu hepimiz biliyoruz.”