Barış Anneleri: Görüşmeler başlasın, savaş son bulsun

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın barış çağrılarına karşılık verilmesini isteyen Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyeleri, “Görüşmeler başlasın. Bu savaş ve kan son bulsun” çağrısında bulundu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile 12 Ağustos’ta yapılan görüşmede, Kürt sorununun çözümüne dikkat çekerek, “Kürtlere yer açmaya çalışıyorum, gelin Kürt sorununu çözelim. Bir haftada çatışma durumunu, ihtimalini ortadan kaldırırım diyorum. Ben çözerim, kendime güveniyorum, çözüm için hazırım” çağrısı kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. 1990’lı yıllardan bu yana sürekli savaş ortamının son bularak, barış ortamının sağlanması için mücadele eden Barış Anneleri Meclisi üyeleri de Öcalan’ın çağrısına yanıt verilmesini istedi.
ANNELER BARIŞI HAYKIRIYOR
Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran (60), yıllardır barış talep ettiklerini ve ölümlerin son bulması için bu taleplerinin karşılanması gerektiğini söyledi. “Savaşa karşı barış” sloganıyla yıllardır yürüttükleri mücadeleye değinen Kıran, “Ölümlerin durması için 20 yıldır, 50, 60 hatta 90 yaşlarındaki anneler sokaklarda barışı haykırıyor. Barış altın bir tahttır. O nedenle herkesin bu talebe sahip çıkması gerekiyor” çağrısında bulundu.
‘SAVAŞ VE KAN SON BULSUN’
Öcalan’ın yaptığı barış çağrısının önemine dikkat çeken Kıran, “Halkın bağlı olduğu bir liderin barış çağrısına kulak asmak gerekiyor. Sayın Öcalan sürekli barış söylemlerini yineledi. Barış için hazır olduğunu söyledi. Herkes kulağını ve gözünü açsın, bu çağrıya kulak versin. Yeter artık. Türklerin ve Kürtlerin çocukları ölüm için doğmadılar. Özgür bir yaşam için dünyaya geldiler. Bizler Barış Anneleri olarak barış söyleminin arkasındayız. Barış için bizde hazırız. Yakın bir zaman içinde bu devlette adım atsın ve kalıcı bir barış sağlansın. Bir masada buluşulsun ve görüşmeler başlasın. Bu savaş ve kan son bulsun” diye konuştu.
Annelere seslenen Kıran, “Hiçbir annenin yüreği yanmasın, gözyaşları akmasın. El ele verip bu savaşa karşı barışın önünü açalım” dedi.
‘BU MEMLEKETE BARIŞ GELSİN’
Barış Anneleri Meclisi üyesi Sultan Altan (60) ise, anne olarak barışın sağlanmasını istediğini ifade ederek, “Öcalan’ın barış çağrısının dikkate alınması gerekiyor. Kimse ölmesin, yeter artık nereye kadar. Devletin artık adım atmasını istiyoruz. Bu memlekete barış gelsin. Gençlerimiz ölmesin” ifadelerini kullandı.