Barzani ile Esper Münih’te bir araya geldi

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, bölgenin istikrarı açısından Kürdistan Bölgesi’yle ilişkilerin devam etmesi gerektiğine dikkat çektiği bildirildi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, 56’ıncı Münih Güvenlik Konferansı kapsamında ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bir araya geldi.

Görüşmeye ilişkin resmi twitter hesabından açıklama yapan Başbakan Mesrur Barzani, Savunma Bakanı Mark Esper ile yaptığım görüşmede, Kürdistan, Irak ve bölgede güvenliğin sağlanması için ABD ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerinin çok önemli olduğunu konusunda hem fikir kaldık” ifadelerini kullandı.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hemin Hawrami görüşmede 3 ana hususun ele alındığını belirterek, “Bir, Pentagon’un Peşmerge güçlerine verdiği desteğin devam etmesi, iki IŞİD’in bölgedeki faaliyetlerinin önüne geçilmesi için yapılan yürütülen işbirliği, üçüncü husus ise küresel ve bölgesel güçler arasında devam eden çekişmelerde Kürdistan Bölgesi’ni etkilenmeyecek bir şekilde tutumu alması konuşuldu. Bütün bu meseleler Başbakan Mesrur Barzani tarafından açık bir dille karşı heyete aktarıldı” dedi.

ABD Savunma Bakanı Esper’in Kürt partilerinin Irak Parlamentosunda 5 Ocak 2020’de düzenlenen ve ABD güçlerinin Irak’tan çıkarılmasını öngören kararın alındığı oturuma katılmamasını olumlu karışladıklarını belirten Hawrami, “Esper Kürt fraksiyonlarına, Kürt halkına ve anayasal bütün Kürdistani kurumlara ayrı ayır teşekkür etti. Esper, bölgedeki istikrar açısından ABD ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin devam etmesinin önemli dikkat çekti. Her yönüyle çok başarılı bir toplantı yapıldığını söyleyebilirim” diye konuştu.

/rudaw/