Barzani: Kürdistan Bölgesi’nin konumu ABD için önemli

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, “Başkan Trump, Peşmerge’nin IŞİD’e karşı mücadelesini övdü” diyerek, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kürdistan Bölgesi’nin önemli konumunun farkında olduğunu söyledi.

İsviçre’nin Davos kasabasında 21-24 Ocak’ta gerçekleştirilen 50’inci Dünya Ekonomik Forumu yaklaşık 3 bin iş adamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılımıyla 21 Ocak’ta başladı.

Başkan Neçirvan Barzani, resmi davetli olarak katıldığı Davos Zirvesi’ne ilişkin basına değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmelerde Kürdistan bayrağının bulundurulmasının, Irak Anayasası’na uygun olduğunu kaydeden Barzani, sözlerine şunları ekledi:

“Görüşmelerde Kürdistan bayrağının bulundurulması bir halkın mücadelesine saygıdır. Kürdistan bayrağımızın görüşmelerde bulundurulması sadece Irak’taki değil, tüm Kürt halkına bir mesajdır. Davos, Kürdistan’ın mesajını dünyaya iletmek için bir fırsattır.”

Zirve kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesine de değinen Barzani, Trump’ın toplantıda Peşmerge’nin IŞİD’e karşı mücadelesini övdüğünü söyledi.

“Trump ile Kürdistan Bölgesi ve Irak ilişkilerini görüştük” diyen Başkan Barzani, Donald Trump’ın, Kürdistan Bölgesi’nin önemli konumunun farkında olduğunu ve Kürdistan’ın göçzedelere ev sahipliği yaptığı konusunda da bilgi sahibi olduğunu dile getirdi.

/bn/