GÜNDEM İNSAN HAKLARI

Bir yılda 70 milyon insan yerinden yurdundan edildi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), tarafından Dünya Mülteciler Günü’nde yayımlanan Küresel Eğilimler Raporu’nda, savaş, çatışma ve zulüm nedeniyle geçen yıl dünya genelinde zorla yerinden edilenlerin sayısının en yüksek seviyelere ulaştığına dikkati çekti.

Rapora göre, 2018’de evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı bir önceki yıla göre 2,3 milyon kişi artarken, dünya genelinde mülteci konumuna düşen ve sığınma arayan kişilerin sayısı rekor kırarak 70,8 milyona ulaştı.

Bu rakamın yarısını ise çocuklar oluşturuyor. Çocuklardan 111 bini ise tek başına veya ebeveynlerinden ayrı evlerini terk etmiş şekilde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Dünya genelinde yerinden edilenlerin sayısının yaklaşık Tayland ve Türkiye’nin nüfusu arasındaki bir rakama denk geldiği vurgulandı.

Gerçek rakam çok daha fazla

Son yıllarda ekonomik ve siyasi buhranın yaşandığı Venezuela’da ülkesini terk edenlerin sayısının 4 milyona çıktığı anımsatılan raporda, söz konusu rakamın sadece bir kısmının 70,8 milyona dahil edildiğinin, dolayısıyla dünya genelinde yerinden edilenlerin sayısının belirtilen rakamın çok üzerinde olduğunun altı çizildi.

BMMYK raporunda, bu yıl açıklanan rakamın 20 yıl öncesinin iki katı olduğuna da işaret edildi.

Rapora göre, dünyada her gün 37 bin kişi evini terk etmek zorunda kalıyor.

Yerinden edilenler üç ana gruba ayrılıyor

Küresel Eğilimler Raporu’nda, zorla yerlerinden edilen 70,8 milyonun içinde üç ana grup yer alıyor.

Bunlardan ilkini çatışma, savaş veya zulüm yüzünden ülkelerini terk etmek zorunda kalan mülteciler oluşturuyor. Geçen yıl dünyada mülteci sayısı bir yıl öncekine göre 500 bin artarak 25,9 milyona çıktı. Bu rakama Birleşmiş Milletler (BM) himayesindeki 5,5 milyon Filistinli mülteci de dahil.

İkinci grubu ise mülteci başvurularının sonucunu bekleyen ve uluslararası koruma altında olan 3,5 milyon sığınmacı, üçüncü ve en büyük grubu da ülke içinde yerinden edilen ve kendi ülkelerinde başka yerlere göç eden 41,3 milyon kişi oluşturuyor.

Suriyeliler yine listenin başında

Suriye, Afganistan, Güney Sudan, Myanmar ve Somali dünyanın en fazla mülteci üreten 5 ülkesi konumunda bulunuyor. Suriye, 6,7 milyon kişiyle sivillerin en fazla yerinden edildiği ülke olarak ön plana çıkıyor. Bu ülkeyi 2,7 milyon ile Afganistan takip ediyor.

Raporda özellikle, 5,6 milyon kayıtlı mülteci sayısıyla dünyanın en büyük mülteci krizinin kaynağının Suriye olduğu vurgulanıyor. Bu rakamın 2,5 milyonunu Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır gibi ülkelerdeki Suriyeli çocuklar oluşturuyor.

/Ajans/

Benzer Haberler

Endonezya’da seçim: Sandıkları filler taşıdı!

nupel haber

Milas’ta bir kadın katledildi

nupel haber

Umur Hozatlı: Kılıçdaroğlu’na saldıran Yavuz’du ve DAİŞ’di

Umur Hozatlı

Yeni Zelanda Erdoğan’a tepki gösterdi

nupel haber

Meclis’te oturma eylemi: Adalet bakanıyla görüşmek istiyorlar

nupel haber

TKP’den Dersim açıklaması : Yersiz olmuştur

nupel haber