BM: İran’daki ölümler soruşturulsun

Birleşmiş Miletler (BM) İran’da göstericilere karşı ‘ölümcül güç kullanıldığı’ iddialarının soruşturulması için çağrı yaptı.

İran’da Ukrayna uçağının düşürülmesine tepki olarak başlayan rejim karşıtı gösterilerde Tahran yönetimine, ifade özgürlüğüne ve barışçıl toplanma hakkına saygı göstermesi çağrısı yapan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde İran’daki rejim karşıtı gösteriler hakkında açıklamalarda bulundu.

Gösterileri yakından takip ettiklerini belirten Dujarric, ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma hakkına saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Göstericilere karşı ”endişe verici” sert müdahale ve aşırı güç kullanıldığı haberlerini gördüklerini ancak doğrulayamadıklarını anlatan Dujarric, ”Ölümcül güç kullanıldığı iddialarının soruşturulması gerek” dedi.

“UÇAK FACİASI TİTİZLİKLE ARAŞTIRILSIN”

Öte yandan Stephane Dujarric, “İran yönetiminin, bu trajik olay sırasında neler olup bittiğine ilişkin titiz ve şeffaf soruşturma sağlaması önemli” dedi.

Dujarric soruşturmanın, Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu’nun 13’üncü Eki’ne uygun olarak, trajedinin etkilediği tüm ülkelerin katılımıyla yapılmasının da önemli olduğunu kaydetti.

GÖSTERİLER BUGÜN DE DEVAM ETTİ

İran’ın başkenti Tahran’da, Ukrayna uçağının düşürülmesine tepki olarak hafta sonu başlayan rejim karşıtı gösteriler bugün de devam etti.

Yoğun güvenlik önlemleri alan güvenlik güçleri ve İran Devrim Muhafızları Ordusu, göstericileri göz yaşartıcı gazla dağıttı. Güvenlik güçleri, göstericilere sert müdahalede bulunarak bazılarını darbetti.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Uçağın, İran ordusu tarafından füzeyle vurulduğu iddialarına karşı çıkan Tahran yönetimi, olaydan 3 gün sonra, yolcu uçağının “seyir füzesi” olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile “yanlışlıkla” vurulduğunu açıklamıştı.

/k24/