Büyükada Davası 27 Kasım’a ertelendi

İstanbul Büyükada’da gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra haklarında dava açılan 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı dava savcının ek süre talep etmesi nedeniyle ikinci kez ertelendi.

İnsan hakları kurumlarında çalışan 11 kişi, Temmuz 2017’de İnsan Hakları Savunucularının Korunması ve Dijital Güvenliği toplantıya katıldığı gerekçesiyle ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ‘silahlı terör örgütüne yardım etmek’le suçlanmıştı.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) verdiği bilgiye göre, İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’deki davanın dokuzuncu duruşması, bugün Çağlayan adliyesine görüldü. Duruşmaya dört tutuksuz sanık katıldı.

Savcı, dosyaya yeni atandığını belirterek evrak fazlalığı nedeniyle mütalaa hazırlamak için ek süre istedi. Talebi kabul eden mahkeme, duruşmayı 27 Kasım saat 09.30’a erteledi.

İddianamede, o dönem Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesi başkanı olan Taner Kılıç hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla, diğer şüpheliler hakkında ise ‘silahlı terör örgütüne yardım etme’ suçlamasıyla yedi buçuk yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Sanıkların ‘Adalet Yürüyüşü’nü kaosa çevirmeye çalışmak istedikleri, PKK, DHKP-C ve FETÖ’yle irtibatlarının bulunduğu ve bu örgütlere yardım kastıyla hareket ettikleri’ ileri sürülüyor…

/DİKEN/