Çavuşoğlu: Rusya’yla YPG’nin Kobani ve Minbic’ten çekilmesini görüşeceğiz

 Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’yla YPG’nin Kobani ve Minbic’ten çekilmesi konusunu görüşeceklerini söyledi.
Reuters’in aktardığı habere göre, Çavuşoğlu’nun “güvenli bölgede tek bir YPG militanının bile kalmasını istemiyoruz” dedi.
‘HEDEFİMİZ IRAK’IN SINIRINA KADAR’
Çavuşoğlu, “120 saatin sonunda burada teröristler tamamen çıkacak, güvenliği bizim askerimize ait olacak. Bu bölgede DEAŞ ile ilgili bir mesele olursa o da bizim sorumluluğumuzda olacak. Bizim görmek istediğimiz şey 120 saat sonra burada bir tane bile YPG/PKK teröristi kalmayacak. Bu YPG/PKK’lıları başka isimlerle burada bırakmaya çalışmasınlar, buradan demek isterim. Sahada her şeyi görüyoruz. Biz gerekeni yaparız. Bu harekâtla hedefimiz Irak’ın sınırına kadar 444 km’de güvenlik endişelerimizi ortadan kaldırmaktır” diye konuştu.
‘CUMHURBAŞKINIMIZI ÖRNEK ALIYOR’
Erdoğan’ın Trump’ı aradığını da aktaran Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız artık bunlarla bir yere varamayacağımızı anlayınca ilk Trump’ı aradı ve ‘Biz şimdiye kadar sizinle çalışmak istedik ama olmadı artık kendi başımızın çaresine bakacağız” dedi. Trump da dinledi ve ‘Peki DAEŞ’liler ne olacak, burada hapishaneler var, kamplar var’ dedi. Cumhurbaşkanımız da, ‘Biz gereğini yaparız’ dedi. Trump da ‘Tamam bizim askerimizi hedef almayın’ dedi. Ortada farklı bir başkan tipi var. Trump Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanımızı seviyor. Cumhurbaşkanımızın zorlu bir lider olduğunu kabul ediyor. Hakkını teslim ediyor. Trump’ın Cumhurbaşkanımızı örnek aldığını düşünüyorum. Trump, Cumhurbaşkanımızın bu kadar kalabalık halkı arkasında nasıl topladığını merak ediyor.”
‘ÇÖP KUTUSU SEVİYESİNE İNMEZ’
 Trump’ın Erdoğan’ı örnek aldığını söyleyen Çavuşoğlu, Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği mektubu da şu sözlerle değerlendirdi: “Bu mektubun üslubu Trump’ı bağlar. Kötü söz sahibine aittir. Seviyesi de onu bağlar. En güzel cevabı ABD halkı verdi. Bizim cevabımız harekât oldu. Sahada cevabını verdik. Grup konuşmamızda Cumhurbaşkanımız cevabını verdi. Biz ciddi bir devlet olarak öyle seviyede bir mektup yazar mıyız? O seviyeye düşer miyiz? Düşmeyiz. Bu Amerika’yı küçük düşüren bir durum. Böyle bir mektubun yeri çöp kutusudur. Cumhurbaşkanımız çöp kutusunun seviyesine inmez.”
/MA/