Cezayir’de İŞİD’in saldırı planı engellendi

Cezayir Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İŞİD’ın ülkedeki protesto gösterilerine yönelik saldırı planının engellendiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca Ulusal Halk Ordusu ve Jandarma’nın işbirliği ile güvenlik görevlileri listesine kayıtlı olmayan silahlı 5 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi. Bu 5 kişinin isimleri ise soyadları verilmeden açıklandı. Söz konusunu kişilerin, Vail, Eymen, Halid, Said ve Abdurrahman olduğu ifade edildi.

Protestoların başlangıcından bu yana ilk terör saldırısı planı

Üst düzey güvenlik kaynaklarının Independent Arabia muhabiri Atıf Kadadre’ye verdiği bilgilere göre açıklamada, bu girişimin 22 Şubat’ta başlayan protestolara yönelik ilk terör saldırısı planı olduğu bildirildi.

Öte yandan Cezayir’deki gazeteler, saldırı planlayan terör gurubunun, daha önce güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildiği açıklanan ‘Cunudu’l Hilafe’ değil, uluslararası terör örgütü DEAŞ ile bağlantılı olduğunu bildirdi.

Söz konusu 5 kişi hakkında 19 ila 24 yıl hapis cezası isteniyor. Cezayir’de yayınlanan en-Nehar gazetenin haberine göre hücre üyelerine, ‘patlayıcı hazırlamak, terör propagandası yapmak ve ülke dışında faaliyet gösteren terör grupları ile temas kurmak’ suçlamaları yöneltildi.

‘Şiddet eylemlerini artırma girişimleri’

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, 29 Mart’ta gerçekleştirilen protestolarda şiddet eylemlerini artırmak için bir takım girişimlerde bulunulduğu ifade edildi.

/şarkul/