Çin Ortadoğu’da işbirliğine dayalı güvenlik sistemi kurulmalı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Pekin’in Ortadoğu’daki güvenliğin ele alındığı bir forum düzenleyerek ortak, kapsamlı, sürdürülebilir ve işbirliğine dayalı güvenlik sisteminin kurulmasını önerdiğini söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Pekin’in Ortadoğu ülkelerine 1,8 bin kişilik barış gücü gönderdiğini ve 10 yıldan fazla bir süredir Aden Körfezi’nde deniz taşımacılığının güvenliğini sağladığını belirti.

Vang, Pekin’in ayrıca Ortadoğu’daki güvenliğin ele alındığı bir forum düzenleyerek, orada soğuk savaş anlayışının geride bırakılmasını ve ortak, kapsamlı, sürdürülebilir ve işbirliğine dayalı güvenlik sisteminin kurulmasını önerdiğini kaydetti.

Vang, “Bence uzun vadeli ve sağlıklı güvenliğin garantisi, sadece ve sadece askeri güce dayalı olan caydırıcılık değil, ülkeler arasında karşılıklı güven tesis etmek ve ortak çıkarları temelinde karşılıklı yararları entegre etmektir” şeklinde konuştu.

Öte yandan Vang, Çin’in Birleşmiş Milletler kararları ve bu bölgedeki ülkelerin istekleri doğrultusunda Ortadoğu’da güvenlik ve istikrara katkıda bulunmak için her türlü çabayı gösterdiğini vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanı, ABD’nin Ortadoğu politikasını da eleştirdi.

/k24/