Cizre Belediye Eşbaşkanı Zırığ’a takipsizlik

Cizre Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ’ın görevden uzaklaştırılarak yerine kayyum atamasına gerekçe gösterilen Newroz konuşması “takipsizlikle” sonuçlandı. Mahkeme iddianameyi savcıya iade etti.

31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 77 oy alarak başkan seçilen ve İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla 29 Ekim’de yerine kayyım atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Zırığ hakkında açılan iki soruşturmadan biri takipsizlikle sonuçlandı.

Bianet’de yer alan haberde takipsizlikle sonuçlanan soruşturmada Zırığ, 21 Mart 2019’ Cizre’de düzenlenen Newroz etkinliğinde HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve 2016’da sokağa çıkma yasakları dönemine Cizre’de öldürülen Mehmet Tunç hakkındaki konuşması suç unsuru sayılmış, Zırığ’a “Suç ve suçluyu övme” suçlaması yöneltilmişti.

Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlayarak Cizre Asliye Ceza Mahkemesine sunulan iddianameyi mahkeme kabul etmedi ve savcıya iade etti.

Savcılık itiraz etti

İddianamenin iade edilmesi üzerine Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı, Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. İtiraz halen değerlendirme aşamasında bulunurken böylelikle, Zırığ’nın yerine ilçe kaymakamı Davut Sinanoğlu’nun kayyım olarak atanmasına gerekçe gösterilen soruşturma takipsizlikle sonuçlanmış oldu.

Zırığ’ın, Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı bir dava dosyası ve Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “suçu ve suçluyu övme ve örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla başlattığı bir soruşturma dosyası daha bulunuyor. (ha)