Clark: Erdoğan, Trump’a şantaj mı yaptı?

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler eski Komutanı emekli Orgeneral Wesley Clark, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump’a Kuzey Suriye konusunda ‘şantaj yapmış olma’ ihtimalini dillendirdi.

Clark, CNN International’da katıldığı bir canlı yayın sırasında, ‘Erdoğan başkana şantaj mı yaptı’ sorusunu sordu.

CNN’deki yayın sırasında sarf ettiği görüşlerinin şantaj ile ilgili kısmını sosyal medya hesabından da paylaşan Clark, “ABD’nin Suriye’den çekilmesi konusunda çok kaygılıyım çünkü ortada stratejik hiçbir gerekçe görünmüyor. Erdoğan, başkana şantaj mı yaptı? Ya Bir diyet borcu ya da başka bir şey mi vardı?” ifadelerini kullandı.

The Hill’de Michael Burke imzasıyla yer alan haberde, konuyla ilgili şu detaylara yer verildi:

“NATO eski komutanı Wesley Clark, Erdoğan’ın Trump’ın Suriye’den ABD askerlerini çekmesi için Trump’a şantaj yapıp yapmadığını sorguladı.

Clark, CNN’in ‘New Day’ programında, ‘Kararın herhangi bir stratejik gerekçesi yok gibi görünüyor. Ve eğer stratejik bir gerekçe yoksa, o halde bu kararın neden alındığını sormak zorundasınız’ diye konuştu.

‘Tüm dünyada ve Ortadoğu’daki müttefiklerimiz, dostlarımız, Erdoğan’ın başkana şantaj yapıp yapmadığını sorguluyor. Bir diyet borcu ya da başka bir şey mi vardı? Bir insan neden böyle bir karar alsın ki? Çünkü tüm tavsiyeler bu kararın aksi yönde’ diye ekleyen Clark, böylece ABD medyasında tartışılan önemli bir konuya parmak basmış oldu.

Trump, geçen hafta yaptığı açıklamada Suriye’deki 2 bin ABD askerini çekme kararının Savunma Bakanı James Mattis’in istifasına neden olduğunu açıkladı.

Pazartesi günü de, Erdoğan’ın kendisine IŞİD’den geri kalanların kökünü kazıyacağını söylediğini belirtti. 

Trump’ı eleştiren isimlerden Clark, Trump’ın kararının ABD için bir kaygı sebebi olduğunu çünkü ülkenin dış politikasının aldığı şekli ve gittiği yönü gösterdiğini söyledi:

‘Bu karar ABD’nin dış politikası konusunda ne söylüyor? Bizim güvenilmez olduğumuzu mu? Stratejik akıla dayanmayan stratejik kararlar aldığımızı mı? Ne tür bir insan dümenin başında? Tüm mesele bu.”

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz

/ahval/