Türkler katledilişinin 39. yılında anıldı

DİSK’in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler, öldürülüşünün 39. yılında mezarı başında anıldı.

39 yıl önce İstanbul Merter’de, sabah evinden çıkıp sendikaya gitmek üzere arabasına binerken kurşunlanarak katledilen DİSK Kurucu Genel Başkanı ve Türkiye Maden İş Sendikası Genel Başkan Kemal Türkler, Topkapı Mezarlığı’nda anıldı.

Anma etkinliğine Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, eski DİSK Başkanları Rıdvan Budak ve Süleyman Çelebi, DİSK’e bağlı sendika temsilcileri, bazı siyasi parti temsilcileri katıldı.

“Hepinizin önünde babamı saygı ile anıyorum’’

Kemal Türkler’in mezarı başında, Türkler’in kızı Nilgün Soydan söz aldı. Konuşmasında,  “Babam adına hepinize hoş geldiniz diyorum. Bir anma günü hüzünlü bir gün olsa da sizinle buluşmaktan mutluyum. Umutluyuz. Umudumuzu yitirmiyoruz. Birlik ve dayanışma içinde Kemal Türkler’in kızı olarak birlikte yol alalım diyorum. Hepinizin önünde babamı saygı ile anıyorum’’ sözlerini kullandı.

Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soydan’dan sonra, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı. Serdaroğlu, “39. yılında burada Kemal Türkler’in mezarında anmadayız. 39 yıldır yılmadan, usanmadan bu mezar başına geliyoruz. Her geçen yıl artıyoruz. Biliyoruz ki doğru yoldayız, geçmişimize sahip çıkıyoruz. Bugün Kemal Türkler’in bedenini ortadan kaldırmış olsalar da biz onun sınıf ve kitle sendikacılığı mirasını taşıyoruz.

Onun ilkeleri bugün metal işçilerinin ilkeleridir. Onun yaktığı meşale ışığında işçiler, bugün mücadelelerini sürdürüyor. 1980’deki rejimin benzerini yaşıyoruz. 1980 rejiminden daha sertini. Bugün Kemal Türkler’in meşalesini söndürmeye çalışıyorlar. Ama biz sınıf ve kitle sendikacılığından vazgeçmiyoruz.

Toplu iş sözleşmesi baskılanıyor, grevler yasaklanıyor. Ama biz bunları tanımıyoruz, metal işçileri mücadelelerini sürdürüyor. Umudumuzu kaybetmiyoruz, umudumuzu yeşertiyoruz’’ dedi.

Serdaroğlu, konuşmasını Nazım Hikmet’in, “Dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle işçi tulumuyla bu güzelim memlekette hürriyet” dizeleri ile sonlandırdı.

Serdaroğlu’nun ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuşmasına Kemal Türkler’den alıntı yaparak başladı. Çerkezoğlu, “Bugün içinden geçtiğimiz süreçte daha fazla çalışma sorumluluğumuz var. Türkiye’ye yaşatılmaya çalışılan karanlığa karşı zamanın akışını hızlandırmalıyız. İşçi sınıfının tüm haklarının gasp edildiği bugünlerde, tarih işçi sınıfını görevine çağırıyor. Bugün bizler baskıya, zorbalığa karşı omuz omuza mücadele etmeliyiz ve yeni bir gelecek kurmalıyız. Emeğin Türkiye’sini kurmak için hep beraber mücadele edeceğiz. Bugün zamanın hızını hızlandırma vaktidir. Büyük kavgaya hazır olduğumuzu Kemal Türkler’in önünde bir kez daha ilan ediyoruz” sözlerini sarf etti.

Kemal Türkler kimdir?
Kemal Türkler, 1926 yılında Denizli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Denizli’de tamamladıktan sonra 1947’de İstanbula giderek İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi.
1951’de daha sonra DİSK’in kurucu sendikalarından biri olacak Demir ve Madeni Eşya İşçileri Sendikası’na(sonraki adıyla Türkiye Maden-İş Sendikası) üye oldu. 28 Mart 1954’te yapılan sendika genel kurulunda yürütme kuruluna girerek, sendika genel sekreteri oldu. Aynı yıl sendikanın kurucu üyesi Yusuf Sıdal ile genel başkan Üzeyir Kuran’nın rahatsızlıklarından ötürü görevlerinden ayrılmaları üzerine 16 Eylül 1954’de Türkiye Maden-iş Sendikası’nın Genel başkanlığına getirilen Türkler, bu görevi 26 yıl sürdürdü..
27 Mayıs’tan sonra sendikal örgütler arasında etkin bir mücadele veren Maden-İş Sendikası’nın Türk-İş içinde öne çıkmasını sağladı.
13 Şubat 1961’de Rıza Kuas, Kemal Nebioğlu, İbrahim Güzelce ve Avni Erkalın gibi kişilerle birlikte Türkiye İşçi Partisi(TİP)’ni kurarak, bu partinin ilk genel sekreterliğini yaptı. Türkiye İşçi Partisi’nin 1971’de kapatılmasına kadar parti içinde aktif olarak çalışan ve genel yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.
1963’te Maden-İş Sendikası’nın Kavel’de başlatmış olduğu direnişin yürütülmesinde de aktif olan Türkler, bir yıl sonra Singer Fabrikası’nda başlatılan grev nedeniyle Türk-İş genel başkanı Seyfi Demirsoy’la birlikte kısa bir süre tutuklandı.
13 Şubat 1967’de Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK)’nu kurdu. 1977’de yapılan 6. genel kurula kadar DİSK’in genel başkanlığını yaptı.
DİSK, 15-16 Haziran’dan sonra üye sayısını artırdı. Kemal Türkler 15-16 Haziran olayları nedeniyle tutuklandı.
22 Temmuz 1980 sabahı Merter’de evinin önünde sendikaya gitmek üzere arabasına binerken düzenlenen faşist bir saldırı sonucu hayatını kaybetti.

/solhaber/