Diyarbakır : İş dünyası kayyum atanmasına tepkili

Diyarbakır iş dünyası, HDP’li belediyelere yönelik kayyum atamalarına “Hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmayan yöntemler kullanılarak seçilmişlerin yerine atanmışların görevlendirilmesi adalet ve demokrasi kavramlarıyla açıklanamaz” diyerek tepki gösterdi.

Aralarında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve Diyarbakır Ticaret Borsası’nın (DTB) da bulunduğu sanayi, ticaret ve meslek örgütleri Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına karşı açıklama yaptı.

21 iş ve meslek örgütünün imzasının yer aldığı açıklamada HDP’li belediye eş başkanlarının görevlerinden uzaklaştırılıp, yerlerine kayyum atanması eleştirildi.

‘DEMOKRATİK TEAMÜLLERLE İZAH EDİLEMEZ’

Yapılan ortak açıklamada, “Kamuoyunun normalleşme beklediği bir dönemde, 31 Mart Yerel Seçimlerinde halkın oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmayan yöntemler kullanılarak seçilmişlerin yerine atanmışların görevlendirilmesi adalet ve demokrasi kavramlarıyla açıklanamaz” denildi.

‘ORTAK AKIL VE SAĞDUYU’ VURGUSU

Sağduyuya ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğine vurgu yapılan açıklamada, “Ortak akıl ve sağduyuya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde; seçilmişlerin devam eden bir hukuki süreçle alakadar, idari bir tasarruf ile görevden uzaklaştırılmaları ortak akıl ve sağduyuyu yaralamaktadır. Yaşanmakta olan ekonomik, sosyal ve siyasal sorunların demokratik zeminde ve hukuksal çerçevede çözülebileceğine inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

‘TOPLUMSAL BARIŞ SU KADAR ELZEM’

“Yaşamakta olduğumuz her türlü siyasal, sosyal, ekonomik ve hukuksal sorunlarımızdan kurtulmanın yolunun daha çok demokrasi ve daha fazla özgürlüklerden geçtiğine inanmaktayız” denilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Halkın iradesine saygı gösterilmesine, demokratik mekanizmaların işlevsel hale getirilmesine, hukuksal süreçlerin işletilmesine, ülkemizin ve coğrafyamızın daha fazla üretime, yatırıma, istihdam yaratılmasına ihtiyacı vardır. Bunların gerçekleşmesi demokratik teamüllerin hayat bulması temel hak ve özgürlük alanlarının genişletilmesi ile mümkündür. Ve toplumun tüm kesimlerini içerisine alan toplumsal barışı da sağlayacak yeni bir barış süreci için tekrar girişimlerde bulunulmasını ekmek kadar, su kadar elzem buluyoruz. Bu ülkenin, bu coğrafyanın harcanacak bir lirası, heba edilecek bir saniyesi ve kaybedecek tek bir canı yoktur. Çünkü coğrafyamız, demokratik teamüller, temel hak ve özgürlükler için yeterince bedel ödemiştir.”

Açıklamaya imza atan kurumlar şöyle: Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO),  Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (DSMMMO), Diyarbakır 1’inci Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı (1’inci OSB), Diyarbakır Organize Sanayi Derneği Başkanlığı (DOSİAD), Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Diyarbakır Sanayici İş İnsanları Derneği (DİSİAD), Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği Diyarbakır Şubesi (HAKSİAD), Yenişehir Ziraat Odası, Diyarbakır Mermerciler Derneği (DMD), Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş Adamları Derneği (GÜNTİAD), Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisi, Diyarbakır Girişimci İş Kadınları Derneği (DİGİKAD), Güneydoğu Genç İş Adamları Derneği (GÜNGİAD),  Ortadoğu Sanayici ve İş İnsanları Derneği (OSGİAD), Tüm Sanayici İş Adamları Derneği (TÜMSİAD),  Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM), Diyarbakır Genç Girişimciler Kurulu ve Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu