ÇEVRE GÜNDEM

Diyarbakır: KHK’lı çiftçiler ekolojik tarım yapıyor

Diyarbakır’ın Karaçalı köyünde tarlaya çapa vuranlar sıradan çiftçiler değil, Olağanüstü Hâl kapsamında görevlerinden ihraç edilen kamu çalışanları.

Yargısız şekilde, KHK kararıyla bir anda değişen hayatlarına ekolojik tarımla yeni bir yön çizmeye çalışıyorlar.

Kanun Hükümünde Kararname’yle (KH) işlerini kaybeden barış akademisyenleri, belediye çalışanları, eğitim emekçilerinin aralarında olduğu onlarca insan organik tarım işine girişti.

Sadece KHK mağdurları değil, organik tarım üretiminin ekolojik aktivisti Suna Sümer’e göre şiddet gören kadınlar da bu projede çalışıyor. Sümer, kadınların toprakla buluşmasının önemli olduğunu ve onlara yeni ufuklar kazandırdığını söylüyor.

Organik tarım işinde çalışanlardan biri de Barış Akademisyeni Zeki Kanay. Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Jeoloji Anabilim Dalı’ndan yardımcı doçentken ihraç edilen  Zeki Kanay, ekoloji derneği üyeleriyle ekolojik tarım yapıyor ve bunun bir alternatif olarak gelişeceğini belirtiyor.

Tamamen gönüllülük anlayışında dayalı üretimle ekolojik ürünlere yetiştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Kanay, projenin yaygınlaşması için desteklenmesi gerektiğini söylüyor.

/DW/

Benzer Haberler

Kadınlar Dünya Kupası’nda şampiyon Amerika

nupel haber

İHD: Hasta tutuklular ölüm sınırında

nupel haber

“10 yılda zırhlı araç çarpmasıyla 36 yurttaş yaşamını yitirdi”

nupel haber

Cumartesi Anneleri: Yasaklayarak unutturamazsınız

nupel haber

Samsung Galaxy Fold’u yeniden piyasaya sürecek

nupel haber

New York Times, siyasi karikatür yayımlamayacak

nupel haber