Diyarbakır: Kürt Dili Bayramı kutlandı

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla Diyarbakır’da bir etkinlik düzenledi.,

Etkinlikte, dengbêj ve sanatçılar sahne alarak Kürtçe ezgiler seslendirdi, hikayeler anlatıldı ve tiyatro oyunu sahnelendi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi Çand Amed Tiyatro Salonu’nda düzenlenen dil etkinliğinin açılışında konuşan MED-DER yöneticisi Sedat Baran, Celadet Ali Bedirxan’ın 1932 yılında Şam’da Latin alfabesiyle çıkardığı Kürtçe Hawar (Çığlık) dergisinin yayım günü olan 15 Mayıs’ın 2006’dan bu yana Kürt Dil Bayramı olarak kutlandığını hatırlattı.

Baran, Celadet Ali Bedirxan’ın, “Kurdno malxerabno an nebejin em Kurdin an ji bi Kurdî bixwînin, binivisînin, biaxivin (Evi yıkılası Kürtler, ya Kürt olduğunuzu söylemeyin ya da dilinizle okuyun, yazın ve konuşun)” sözlerini anımsattı.

DENGBEJLER VE KÜRTÇE HİKAYELER

Ardından Dengbêj Xemlixan ve Reşo, sahnede kilamlarını seslendirdi. Programının akışında hikaye anlatıcıları tarafından Kürtçe hikayeler anlatıldı. Ardından sanatçı Renas Piro sahne aldı. İmralı tecridine karşı cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çeken Piro, sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi.

TİYATRO OYUNU

Son olarak Amed Şehir Tiyatrosunun din kisvesi altında yapılan sahtekarlığı konu edinen Tartuffe oyunu sahnelendi. Oyun seyirciler tarafında beğeniyle izlendi. Oyunun ardından oyuncu Özcan Ateş, ana dilin önemine değinerek, herkese “diline sahip çık” çağrısı yaptı.

/MA/