Düzce : Eşi ve 3 çocuğu selde kayboldu

Düzce son yılların en büyük sel felaketlerinden birini yaşadı.

Düzce’yi vuran sel ve heyalan’da Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım Köyü’nden 7 kişi kayboldu. Kaybolanların dördünün çocuk olduğu öğrenildi.

Cumayeri, Gölyaka ve Akçakoca ilçelerinde metrekaraye 24 saatte 200 kilogramın üzerinde yağış düştü.

Bölgeye ulaşan NTV ekibinden Korhan Varol ve kameraman Cahit Kazan tüm elektrik ve su altyapısının kullanılmaz halde olduğunu ve kayıp 7 kişinin arama çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Eşi Nilgün Kaplan ve çocukları Funda, Sanem ve Sinem’i selde kaybeden Erkan Kaplan, NTV ekibine açıklama yaptı.

Eşi ile selin olduğu sabah konuştuğunu dile getiren Erkan Kaplan, “Eşim ‘Biz iyiyiz, sıkıntı yok’ diye konuştu. Sabah 07.30’da telefonla konuştum. ‘Çocuklar uyuyor, ben dışarıya çıkmayacağım’ dedi. 08.00’den sonra ise ulaşamadım” diye konuştu.

Erkan Kaplan’ın komşusu ise aileyi defalarca uyardığını dile getirdi: “Üst eve geçin dedim, geçmediler. Sabaha kadar uyardım. Sel bir anda geldi. Helikopterle bizi aldılar. Kayıp üç çocuk bizim çocuklarımız, akrabalarım.”

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da, NTV’ye yaptığı açıklamada arama kurtarma çalışmaların sürdüğünü belirterek, 7 kayıp kişinin iki aileden olduğunu bildirdi.

Kayıp kişilerin kimlikleri belli oldu. Esmahanım köyü muhtar azası Nurullah Kap şunları söyledi: “Evlerinde durabileceklerini düşündükleri Töngel ve Kaplan ailelerini sel aynı alanda evin içinden alıyor. 9 kişi sele kapılıyor, iki genç köy merkezinde ağaca çıkıyor ve helikopter yardımıyla buradan alınıyor. Dün akşam üzeri yine helikopterler gelmeye başladı. Helikopterler uygun alana iniş yapıyor, AFAD ekipleri de burada. Kayıplar inşallah sağ salim kurtulur, çalışmalar sürüyor. Şu an 7 kişi kayıp. bunlar, Cengiz (53), Fatma (42), Kaan Töngel (3), Nilgün (38), Funda (8), Senem ve Sinem Kaplan ikiz 7 yaşında. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor” diye konuştu.