EKONOMİ GÜNDEM

Erbil Uluslararası İnşaat ve Elektrik Endüstri Fuarı başlıyor

Erbil Uluslararası İnşaat ve Elektrik Endüstri Fuarı yarın başlıyor. Fuara sadece Diyarbakır’dan 25 firma katılıyor.

Nisan ayında yapılan “Yapı, İnşaat Malzemeleri ve Belediye Ekipmanları Fuarı’nın” ardından, yarın başlayacak Erbil Uluslararası İnşaat ve Elektrik Endüstri Fuarı, 29 Haziran tarihine kadar açık olacak.

Ortadoğu ve Batılı ülkelerden çok sayıda firmanın katılacağı fuara sadece Diyarbakır’dan yaklaşık 25 firma katılıyor.

Neçirvan Barzani’nin Kürdistan Bölgesi Başkanı olarak seçilmesi ve yeni hükümetin kurulması için Mesrur Barzani’yi görevlendirmesinin ardından rahatlığın hakim olduğu Erbil’de, ekonomik anlamda olumlu gelişmeler yaşandı.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nden de yaklaşık 25 firmanın katılması beklenen fuarın, hem Diyarbakır hem de Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayacağına inandığını belirten Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, sözlerine şunları ekledi:

“OSB yönetimi olarak bölgemizde faaliyet gösteren firmaların yararına olabilecek her oluşumu destekliyor ve mümkün mertebe katılım sağlamaya çalışıyoruz. Çok olumlu geçin Nisan ayındaki fuarın ardından yarın başlayacak fuarın da OSB’de faaliyet gösteren firmalar açısından faydalı geçeceğine inanıyorum. Firmalarımız 3 gün boyunca kendi ürünleri tanıtma fırsatı bulacak. Fuara katılacak Irak ve diğer ülkelerdeki firma temsilcileriyle bir araya gelerek hem görüşmeler yaparak, bağlantılar kurma fırsatı bulacak. Fuarın hem Diyarbakır hem de Türkiye ekonomisine, ihtiyaç duyulan desteği sunacağı kanısındayım. Firmalarımıza ve ülkemize hayırlı olsun diyorum.”

Türkiye de seçimlerin olmayacağı uzun bir sürece girildiğine dikkat çeken Odabaşı, “Önümüzde seçimlerin olmadığı uzun bir süre var. Artık fikri, düşüncesi ne olursa olsun Türkiye’nin nasıl kalkınabileceğine yönelik çalışma içerisine girmeliyiz. Diyarbakır OSB firmaları her zaman olduğu gibi bugün de ülkeye katma değer sağlama konusunda üzerine düşüni yapmıştır, yapmaya devam edecektir. Bir çok olumsuzluğa rağmen Diyarbakır OSB firmaları olarak özellikle ihraç konusunda çok ciddi rakamlara ulaşmıştır. Ancak komşu ülkelerde yaşanan olumsuzluklar, firma temsilcilerimizi endişelendiriyor. Her şeye rağmen fabrikalarında üretime devam eden firmalar, kaliteli ürün elde ederek, müşteri memnuniyeti çizgisinden ayrılmayarak ihracata devam ediyor” şeklinde konuştu.

26-29 Haziran tarihleri arasında Erbil’de gerçekleştirilecek olan RE-CONSTRUCT IRAQ Erbil – (Uluslararası İnşaat ve Elektrik Endüstrisi Fuarı Fuarı, 1b2b iş etkinliğidir.

Net Organizasyon tarafından organize edilen RE-CONSTRUCT IRAQ Fuarı, ağaç işleme teknolojisi, orman ürünleri, aydınlatma, elektrik ve elektronik, enerji ve güç sistemleri , hırdavat, el aletleri, ısıtma, soğutma, havalandırma, kapı, pencere, panvur, cam, dış cephe kaplama, madencilik, mermer, doğal taşlar, mutfak, banyo, seramik, yapı malzemeleri, teknolojileri ve iş makineleri sektörlerindeki uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getirmeyi hedeflemektedir.

/rudaw/

 

Benzer Haberler

Gazeteci Ziya Ataman’ın duruşması yarın

nupel haber

Pakistan’da bombalı saldırı: 4 polis hayatını kaybetti

nupel haber

PDK-İran heyeti Diyarbakır’da PAK’ı ziyaret etti

nupel haber

İran, ABD İHA’sı vurduğu anın görüntülerini yayınladı

nupel haber

Afganistan’da iki ABD askeri öldürüldü

Macron-Trump görüşmesine İran damga vurdu

nupel haber