Esper: YPG’yi ‘terör örgütü’ ilan etmeyeceğiz

Türkiye’nin ajandasını onaylama niyetinde olmadıklarını ve kimsenin Türkiye’nin tehdit olarak gördüklerini tehdit olarak görmediğini belirten ABD Savunma Bakanı Esper: YPG’yi terör örgütü olarak tanımayacağız, bence NATO da öyle yapacak” dedi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, bugün İngiltere’de NATO’nun 70’inci yılı vesilesiyle gerçekleştirilecek zirve öncesi Türkiye’ye uyarılarda bulundu.

Esper Türkiye’nin Baltık ülkeleri ve Polonya’nın savunmasına yönelik NATO planının önünü tıkamaması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin, Suriye’ye yönelik planlarının NATO tarafından desteklenmemesi durumunda NATO’nun Polonya ve Baltık ülkelerine yönelik planlarını bloke edeceğine yönelik haberler bir haftadır uluslararası basında yer alıyor.

Reuters’a konuşan Esper, Ankara’nın tehdit algısının ittifakın geri kalanı tarafından paylaşılmadığını ve bu tıkanıklığı aşmak için YPG’yi “terör örgütü” olarak nitelemeyi desteklemeyeceğini belirtti.

“Ankara’ya mesajım savunma planlarını ilerletmek” diyen Esper, şöyle konuştu:

“Bu Türkiye’nin kendine özgü çekinceleri nedeniyle engellenemez. İttifakın birliği ve hazırlıklı olması, büyük meselelere odaklanmanız gerektiğini anlamına gelir. Büyük mesele de NATO’nun hazırlık seviyesidir. Herkes Türkiye’nin gündemine göre hareket etme konusunda istekli değil. Herkes tehditleri Türkiye’nin gördüğü şekilde görmüyor.”

ABD Savunma Bakanı YPG ile  ilgili olarak, “Biz duruşumuzu değiştirmeyeceğiz, NATO’nun da değiştireceğini düşünmüyorum” dedi.
NATO diplomatlarının, komşu Rusya’dan gelecek tehditlere karşı Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya’nın savunmasını iyileştirme planı için 29 üyenin resmi onayına ihtiyacı var.
Washington, Temmuz ayında Türkiye’nin F-35 programından kaldırıldığını ve olası ABD yaptırımları konusunda uyardığını söyledi.
İki ABD senatörü, Pazartesi günü Trump yönetimine, Rusya’ya füze savunma sistemi satın alma konusunda Türkiye’ye yaptırım uygulaması için baskı yaptı ve yaptırımları uygulamamasının “korkunç bir işaret” olarak anlaşılacağını söyledi.

 

/Ajans/