DÜNYA GÜNDEM

ETA’nın siyasi lideri Fransa’da yakalandı

ETA’nın siyasi lideri olarak bilinen ve yıldır aranan Jose Antonio Urrutikoetxea’nın Fransa’da gözaltına alındığını açıklandı.

İspanyol ve Fransız polisinin birlikte düzenlediği operasyonda yakalanan 69 yaşındaki ETA lideri 2002’den  buna yana kaçak yaşıyordu.

İspanya basınının polis kaynaklarına dayandırdığı haberde, ‘Josu Ternera’ adıyla tanınan ETA’nın siyasi lideri Jose Antonio Urrutikoetxea’nın Fransız Alpleri’ndeki Sallanches adlı bir yerleşim yerinde gözaltına alındığı belirtildi.
İspanyol medyasının ‘ETA’nın tarihi lideri’ olarak nitelendirdiği Josu Ternera’nın Fransa’da otel amaçlı kullanılan tarihi bir binada yaşadığı açıklandı.

Josu Ternera’nın ETA’nın 1987 yılında Zaragoza kentindeki jandarma karakoluna düzenlenen saldırıyı hazırlayanlar arasında olduğu bilgisi paylaşıldı. Josu Ternera’nın bu saldırıyla ilgili olarak sanık sıfatıyla ifadesi alınmak üzere mahkemeye çağrıldıktan sonra kaçtığı ifade edildi.

Bask bölgesinin bağımsızlığı için 1958 yılında kurulan ve 800’den fazla kişinin ölümünden sorumlu tutulan ETA, Ekim 2011’de silahlı tüm eylemlerini bıraktığını açıklamış ve ardından yürütülen süreç sonunda 3 Mayıs 2018’de kendini feshettiğini duyurmuştu.

/ajans/

Benzer Haberler

Eski İstihbarat Daire Başkanı Uzun gözaltına alındı

nupel haber

Açlık grevleri : Adalet Bakanlığı kadar Sağlık Bakanlığı da sorumludur

nupel haber

Kaya: Açlık grevleri devam edecek

nupel haber

Erdal Erzincan: Her şey çok güzel olacak

nupel haber

Urfa’da seçim sonrası eylem ve etkinlikler yasaklandı

nupel haber

Merkel: Avrupa’da barışın, güvenliğin ve özgürlüğün kalıcı olmasını istiyoruz

nupel haber