Gazeteci Necla Demir’in duruşması ertelendi

Afrin haberleri nedeniyle “zincirleme örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla suçlanan Gazete Karınca eski imtiyaz sahibi Necla Demir’in davası Ekim ayına ertelendi.

Gazeteci Necla Demir hakkında açılan davanın ikinci duruşması İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya,  Demir katılmazken, avukatı Sercan Korkmaz katıldı.

Mahkeme başkanı, savunmaların önceki celse SEGBİS ile kayıt altına alındığını ancak kayıtların çözümlerinin yaptırılmadığını söyledi. Avukat Korkmaz ise müvekkili Demir’in sonraki celse hazır bulunacağını belirtti. Ara kararını açıklayan mahkeme, Demir’in savunmasının alınması için duruşmayı 11 Ekim’e erteledi.

Afrin haberleri suçlama konusu

Demir hakkında yöneltilen suçlamaların büyük çoğunluğu, 20 Ocak 2018’de başlayan Afrin’e dönük operasyona ilişkin gazetemizde yer alan haber ve röportajlara dayanıyor. Bu kapsamda gazetemizin internet sitesinde yer alan 2018 tarihli kimi haberler iddianamede suçlama konusu yapılıyor.
Afrin ile ilgili haberlerin yanı sıra yine KCK’nin Şengal’den çekilme kararı alması ve Irak Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hava saldırılarına dair servis edilen haberler de iddianamede yer buluyor.

/Karınca/