GÜNDEM MEDYA

Google, haber sitelerinden 4.7 milyar dolar kazandı

Arama motoru Google online olarak hizmet veren haber kuruluşlarının ürettiği içeriklerden geçen yıl 4.7 milyar dolar gelir elde etti.

Sayfa trafiğini ve gelirlerini artırma amacıyla haberleri yoğun olarak kullanan Google, kullanıcıların haber içeriklerine erişimini kolaylaştırma amacıyla arama motorunun algoritmasını geliştirerek haberlerin listelenme biçimini değiştirmişti.

Şirket, arama motoru ve mobil cihazlar için geliştirdiği Google Haberler uygulaması aracılığıyla birçok medya kuruluşundan gelen haber içeriklerini tek bir platform üzerinden kullanıcılara servis ediyor.

AA’nın News Media Alliance’nin araştırmasından aktardığı verilere göre, a göre, Google’a karşılık tüm Amerikan haber endüstrisi ise dijital reklamlardan 5.1 milyar dolar gelir elde etti.

Aramaların yüzde 40’ı haberlerle ilgili

Araştırmaya göre, Google’da yapılan trend aramaların yüzde 40’ı haber içerikleriyle ilgili aramalardan oluşuyor.

Bunun yanı sıra şirketin Google Haberler servisine erişim sağlayan tekil kullanıcı sayısı yılda yüzde 23 artış gösterdi. Haber servisine erişim sağlayan kullanıcı sayısındaki artışın, şirketin varlıklarının büyüme oranından fazla oldu.

Google’ın çalışmaya dair açıklamasında “Google Haberler uygulaması ve arama motoru, haber yayıncılarının internet sayfalarına ayda 10 milyarın üzerinde trafik sağlıyor, abonelik satışlarını ve reklam gelirlerini artıyor. Dünyadaki tüm haber yayınlayıcılarını destekleyici bir teknoloji ve reklam partneri olmak için çok çalışıyoruz” dendi.

/Diken/

Benzer Haberler

Önlü: Yeni sürecin karakteri de temel güçleri de yeni olacaktır

nupel haber

“Bizi yerde sürükleyenlere ceza kesilmeliydi”

nupel haber

Kadın avukatın eşi tarafından öldürülmesine ortak tepki

nupel haber

İsrail’de sandıklar açıldı: Netanyahu ve rakibi başbaşa gidiyor

nupel haber

WHO: Libya’daki çatışmalarda ölü sayısı 220’ye yükseldi

nupel haber

Almanya’da kadınlar ‘kilise grevi’ başlattı

nupel haber