Güvenilir gıda akıllı telefonlarla tespit edilecek

Gıda güvenliğinin insan sağlığı açısından önemli bir tehdit haline geldiği günümüzde akıllı telefonlara yerleştirilen sensör aracılığıyla bozuk gıdaları tespit etmek çok kolay hale geliyor. Sensör sayesinde gıdanın bozuk olup olmadığı ve ne zaman bozulduğunu öğrenmek mümkün hale geliyor.

Çağımızın en büyük problemlerinden birisi sağlık açısından güvenilir gıda bulabilmek. Her ne kadar son kullanma tarihleri bize bu konuda fikir veriyor olsa da uzmanlar son kullanma tarihlerinin her zaman güvenilir olmadığı görüşünde.

Sanayileşme ve seri üretim her ne kadar dünyada açlık ve kıtlık sorununu belli bölgelerde azaltmış olsa da, gıda güvenliği kavramı da insan sağlığı için önemli tehditlerden biri haline geldi.

Bu konuda uzun süredir araştırma yapan, Imperial College Londra biyo-mühendislik bölümü akıllı telefonlara yerleştirilen ucuz bir sensörle gıda güvenliğini sağlayabiliyor.

Sensör bozulma gazlarının ölçümlerini yapıyor ve normal değerlerden fazla olan bozulma gazı olduğu zaman tüketiciyi uyarıyor. Böylece kullanıcının ve belki de gıda işletmelerinin bozulan gıdaları tespiti çok daha kolay hale gelecek.

Gıdaların ne zaman bozulduğunun sağlıklı bir tespitini yapan bu teknoloji aynı zamanda son kullanma tarihi geçmesine rağmen bozulmamış olan gıdaların da çöpe gitmesine engel olacak.

Bugün sadece ABD‘de üretilen gıdaların yüzde 30 gibi önemli bir bölümü, son kullanma tarihine bakılarak çöpe atılıyor. Sensörün özellikle gıda güvenliğiaçısından çöpe giden ürünlerin yaklaşık yarısının geri kazandırılabileceği düşünülüyor.

/sd/