HAK-PAR’dan ‘milli mutabakat’ çağrısı

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Latif Epözdemir, Diyarbakır Barosu Lokali’nde gazetecilerle bir araya geldi. Geçen hafta gerçekleştirdikleri 8’inci kongrelerinin ardından önemli kararlar aldıklarını belirtti. Kürtlerin birliğinin çok önemli olduğunu kaydeden Epözdemir, “Ortak ve milli bir mutabakat oluşturulması gerekiyor. Niyet önemli ancak birlik için somut adımlar atılmalı” diye konuştu.

Epözdemir konuşmasında, 4 parçada yaşayan Kürtlerin gördüğü zulüm karşısında devletlerin sessiz kaldığını söyledi ve, “Kimse Kürtlerin özgürlüğünün önüne geçemez. İran’da Kürtler idam ediliyor. Başur’daki referandum kararına saldırı gerçekleştirildi. Suriye’de Kürtlere emperyalist güçler eliyle bir saldırı gerçekleştirildi. Türkiye’de Kürtlerin inkarını esas alan faşizan bir durum mevcut. Bunun derhal sona erdirilmesi gerekiyor. Bunun için bize görev düşüyor” diye konuştu.

‘FEDERASYON TÜRKİYE’DE DE HAYATTA GEÇİLEBİLİNİR’

Türkiye’de oluşturulan tekçi zihniyetin devam etmesi halinde sorunların artarak devam edeceği uyarısında bulunan Epözdemir, tekçi zihniyet yerine demokratik, özgürlükçü bir sistem ile ancak sorunların önüne geçilebileceğini vurguladı.

Epözdemir, “Çatışma, zulüm ve baskı yerine barışın esas alındığı bir durum halkın önüne konulmalı. Federasyon talebi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de uygulamaya geçirilebilir” dedi.

‘SOMUT ADIMLAR ATILMALI’

Epözdemir, Kürtlerin kazanımlarına yönelik yüz yıllardır devam eden saldırılar önüne ise ancak “milli birlik” ile geçilebileceğini ifade etti.

Kürtlerin birliğinin çok önemli olduğunu kaydeden Epözdemir, “Ortak ve milli bir mutabakat oluşturulması gerekiyor. Niyet önemli ancak birlik için somut adımlar atılmalı” diye konuştu.

/MA/